Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Dinamo a învins Gaz Metan pe "Naţional Arena". Rapid, doar egal cu "U" Cluj

Dinamo a învins Gaz Metan pe "Naţional Arena". Rapid, doar egal cu "U" Cluj

04 Mar 2012   •   10:22

În faţa unei asistenţe record, Dinamo Bucureşti a învins Gaz Metan Mediaş cu scorul de 2-0 pe Naţional Arena şi a revenit pe primul loc al clasamentului din Liga I.

Dinamo s-a impus prin golurile marcate de Cătălin Munteanu, în minutul 11 din penalty, şi Ionel Dănciulescu (28). Gaz Metan a jucat în 10 oameni din minutul 9, când Radu Zaharia l-a faultat în careu pe Marius Niculae şi a fost eliminat.

Tot sâmbătă, Rapid nu a reuşit decât o remiză, scor 1-1, cu Universitatea Cluj-Napoca, dar a şi acuzat neacordarea unui penalty în minutul 45.

Rapid a deschis scorul prin Dan Alexa (68), în urma unui corner, iar clujenii au egalat prin Gheorghe Grozav (82). Oaspeţii puteau chiar da lovitura pe final, dar nigerianul Tony Nwakaeme (87) a trimis mingea în bara transversală.