Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Dinamo, la prima înfrângere, după meciul cu ASA Târgu Mureș

Dinamo, la prima înfrângere, după meciul cu ASA Târgu Mureș

12 Sep 2016   •   22:50

ASA Târgu Mureş a învins-o pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 2-1 (0-0), luni seara, pe teren propriu, în ultima partidă din etapa a şaptea a Ligii I de fotbal.

ASA a cucerit primele sale puncte din acest campionat, după şase eşecuri consecutive, dar rămâne la minus (3) în clasament.

Dinamo a suferit primul eşec, într-un meci pe care l-a avut în mână, dar l-a scăpat în ultimul sfert de oră.

Dinamo a controlat categoric prima repriză şi a avut câteva ocazii, printre care şi un penalty ratat de Gnohere (32), şut pe lângă poartă.

Echipa lui Ioan Andone a fost privată de un nou penalty după pauză, când Gnohere a fost faultat în careu de Gabi Matei (51), dar a reuşit să deschidă scorul prin Dorin Rotariu (60). Gnohere (67) a luftat incredibil din careu, irosind şansa de a încheia conturile.

ASA a revenit pe tabelă în minutul 78, când Ianis Zicu l-a surprins pe portarul Laurenţiu Brănescu la colţul scurt din lovitură liberă.

Dinamo a ratat golul victoriei în minutul 86 prin Romera, singur cu portarul, iar un minut mai târziu ex-dinamovistul Ianis Zicu a marcat golul victoriei pentru ASA.

Dinamo a marcat în minutul 89, prin Ionuţ Nedelcearu, dar golul a fost anulat pentru ofsaid la Maxi Oliva.

Meciul a fost întrerupt în minutul 10 pentru câteva minute după ce un suporter dinamovist a căzut pe scări şi a fost transportat la spital cu ambulanţa.

Dan Alexa, antrenorul echipei ASA, a fost trimis în tribune în minutul 84, pentru proteste.

La Dinamo au debutat cu acest prilej Dan Nistor şi Adam Nemec, ambii intraţi în repriza secundă.

Sursă: Agerpres