Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Dinamo câștigă in extremis derby-ul cu FCSB cu 2-1

Dinamo câștigă in extremis derby-ul cu FCSB cu 2-1

01 Mai 2017   •   20:20

Dinamo a învins-o pe FCSB cu scorul de 2-1 (1-0), luni seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în etapa a opta a fazei play-off a Ligii I de fotbal, după un gol marcat în prelungiri, din penalty.

Dinamo a deschis scorul prin Sergiu Hanca (34 — penalty). Marian Pleașcă (53) a egalat cu o lovitură de cap, care l-a surprins pe portarul Jaime Penedo.

Meciul a fost întrerupt în chiar primul minut de joc, pentru circa 10 minute, din cauza rolelor de hârtie aruncate de galeria dinamovistă. După pauză, Fernando Boldrin a fost lovit în cap de o rolă de hârtie, iar arbitrul Ovidiu Hațegan a amenințat că va opri meciul dacă suporterii vor mai arunca obiecte din tribune.

Echipele de start:
Dinamo: 26. Jaime Penedo Cano — 29. Jose Antonio Romera Navarro, 5. Ionuț Nedelcearu, 15. Claude Dielna, 7. Steliano Filip — 18. May Mahlangu, 20. Antun Palic (căpitan) — 4. Sergiu Hanca, 9. Rivaldinho, 10. Dan Nistor — 17. Adam Nemec. Antrenor: Cosmin Contra.
Rezerve: 12. Iustin Popescu — 6. Azer Busuladzic, 8. Thaer Bawab, 16. Maxi M. Oliva, 19. Patrick Petre, 23. Ionuț Șerban, 28. Luka Maric.

FCSB: 1. Florin Niță — 13. Marian Pleașcă, 14. Mihai Bălașa, 21. Wilfred Moke, 15. Marko Momcilovic — 5. Mihai Pintilii, 23. Ovidiu Popescu — 44. Gabriel Enache, 27. Fernando Boldrin, 10. Florin Tănase — 7. Denis Alibec (căpitan). Antrenor: Laurențiu Reghecampf.
Rezerve: 33. Eduard Stăncioiu — 4. Gabriel Tamaș, 9. Alexandru Tudorie, 17. Antonio Jakolis, 20. Vlad Achim, 29. William De Amorim, 31. Harlem-Eddy Gnohere.

Sursă: Agerpres