Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Dinamo, învinsă de o echipă de liga a doua. Victorii pentru Rapid şi U Cluj

Dinamo, învinsă de o echipă de liga a doua. Victorii pentru Rapid şi U Cluj

30 Iun 2011   •   11:11

Dinamo a pierdut cel de-al doilea meci amical disputat în stagiul de pregătire din Austria. Alb-roşii au pierdut în faţa lui FC Ingolstadt, echipă care a terminat ultima ediţie de 2.Bundesliga pe locul 14, scor 0-1.

Unicul gol al partidei a fost marcat în finalul primei reprize, când atacantul croat Marino Biliskov a profitat de indecizia lui Cosmin Moţi la o lovitură liberă a germanilor.

Liviu Ciobotariu a început în formula Curcă - Cazacu, Dr. Grigore, Moţi, Pulhac - Alexe, D. Kone, Bakaj, C. Munteanu - L. Ganea, Dănciulescu, pe parcurs fiind folosiţi şi Naumovski, Bălgrădean, L. Rus, Mărgăritescu, Chiacu, Diabate, G. Păun, Găman, B. Pătraşcu, Mărgăritescu, Ţucudean, Muşat, Bucă şi Scărlătescu.

Mult mai bine s-a descurat Rapid, care a învins cu 2-1 pe Austria Viena, cea de-a doua victorie a giuleştenilor în amicalele din acestă vară. Deac a deschis scorul din pasa lui Surdu, pentru ca Sburlea să dubleze avantajul echipei lui Răzvan Lucescu în debutul părţii secunde. Golul de onoare al austriecilor a fost înscris în minutele de final ale partidei.

Fostul selecţioner a început cu D. Coman - Creţu, Burcă, Oros, Ezequias - Apostol, Alexa, Grigorie - Deac, Cassio, Surdu, în repriza a doua intrând Straton, Martin, Marcos Antonio, Dăescu, Bozovic, Herea, N. Grigore, Ioniţă, Pancu, Sburlea şi Roman.

U Cluj a reuşit să câştige amicalul disputat împotriva campioanei Cehiei, Viktoria Plzen, cu scorul de 2-1, prin golurile marcate de Adrian Cristea şi Tony, cehii egalând dintr-un penalty provocat de henţul lui Eduard Nicola.

Clujenii au început partida în alcătuirea Popa - Unguruşan, Abrudan, Szukala, Nicola - Marinescu, Păcurar, Boştină - Cojocnean, Machado, Cristea, în partea a doua Ionuţ Badea schimbând liniile şi folosindu-i şi pe Achim, Pele, Bazzi, Niculescu, Nasser, Morar, Tony, Szilagyi, Mendy şi Castro.