Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Dinamo şi-a asigurat locul în Europa League după ce Braşov a încurcat Rapid, 1-1 (VIDEO)

Sursa foto: adrian cristea
16 Mai 2010   •   20:27

FC Braşov a arbitrat din nou soarta dinamoviştilor în lupta pentru titlu sau cupele europene. După ce, sezonul trecut, o înfrângere cu FC Braşov a consfinţit eliminarea lui Dinamo din lupta pentru titlul de campioană, anul acesta "stegarii" au încurcat-o pe Rapid şi au trimis echipa din Ştefan cel Mare în Europa League. Dinamo nu a putut nici ea să câştige meciul de pe teren propriu cu Astra Ploieşti, 3-3, dar rezultatul de la Braşov i-a fost suficient.
Ioan Andone spunea înaintea meciului de la Braşov că nu renunţă la lupta pentru locul de Europa League, în ciuda diferenţei de 4 puncte care era între Dinamo şi Rapid. FC Braşov a avut, însă, ceva de spus în această luptă. Mihai Roman a deschis scorul pentru gazde în minutul 26 al meciului de la poalele Tâmpei, cu un şut la colţul lung. Rapidiştii nu şi-au putut regăsi luciditatea şi nu au mai putut decât să puncteze golul de onoare în minutul 90+4, din penalty, prin Săpunaru. Penalty-ul fusese provocat de Mihai Roman, care a şi fost eliminat pentru henţ în careu.

FC Brasov - Rapid 1-0

FC Brasov - Rapid 1-1

Formaţiile de joc:
FC Braşov: 32. Mincă - 2. Rui Duarte, 4. Abrudan, 15. Oros, 3. Ezequias - 14. Roman, 18. Cristescu (6. Nene '66), 8. Grigore (25. S. Stancu '88), 7. C. Munteanu - 21.Sburlea (10. Ilyes '73), 9. Hadnagy. Antrenor: Viorel Moldovan.
Rapid Bucureşti: 30. Bornescu - 21. Săpunaru, 3. R. Fernandes, 32. Iencsi, 19. Bozovici (16. Ciz '58) - 30. Spadacio, 15. Lazăr, 6. Matici, 20. Grigorie - 10. Herea (17. I. Iordache '58) - 9. Răduţă. Antrenor: Ioan Andone.
Dinamo - Astra 3-3
Dinamo a remizat cu Astra, pe teren propriu, după un meci de infact. Mai întâi, "câinii" au dat impresia că vor câştiga meciul fără probleme după ce Scarlatache a deschis scorul în minutul 10 cu o lovitură de cap, iar Florin Bratu a transformat un penalty obţinut de Marius Alexe în minutul 12.
Cu toate acestea, Astra a revenit incredibil în meci, iar Vădrariu a redus din diferenţă în minutul 30, cu un şut din lovitură liberă care a lovit un fundaş şi bara în drumul spre poartă. Japonezul Takayuki Seto a egalat în minutul 48 pentru ploieşteni, cu o lovitură de cap peste Curcă. Vădrariu a mai marcat o dată în minutul 70 şi Astra conducea în Ştefan cel Mare, dar Adrian Cristea a adus un punct echipei gazde cu un şut de la marginea careului, în minutul 80.

Dinamo: 36. Curcă - 14 Molinero (6. Rus '55), 21. D. Grigore, 25. Scarlatache, 3. Pulhac - 22. Torje, 26. Mărgăritescu, 8. Boştină, 20. Ad. Cristea - 15. Bratu (7. Zicu '60), 10. Alexe (99. Niculescu '18). Antrenor: Cornel Ţălnar.
Astra: 82. Miron - 7. Paulinho, 4. Mihalache, 5. Rohat, 17. Sandu - 10. Cl. Tudor, 16. V. Gheorghe, 8. Seto, 20. Al. Stan (6. Semeghin '61) - 14. Vădrariu (15. Simao '86), 18. Strătilă (11. Gusev '72). Antrenor: Marin Barbu.