Antena 3 CNN Sport Fotbal intern DINAMO - STEAUA, în Cupa Ligii. Dinamo a luat o opţiune importantă pentru finală

22 Dec 2016   •   22:25

Dinamo Bucureşti a făcut un pas important spre finala Cupei Ligii la fotbal, după ce a învins-o pe Steaua Bucureşti cu scorul de 4-1 (1-0), joi seara, pe Arena Naţională din Capitală, în prima manşă a semifinalelor.

Dinamo a deschis scorul la primul său şut la poartă, prin sud-africanul May Mahlangu, cu o execuţie frumoasă, din afara careului (19). Pentru Mahlangu a fost primul gol în tricoul lui Dinamo.

Echipa antrenată de Ioan Andone şi-a majorat avantajul prin Dan Nistor (65), la capătul unui contraatac.

Steaua a redus din diferenţă prin croatul Adnan Aganovic (78), care a reluat din voleu centrarea lui Marko Momcilovic. Un minut mai târziu, Dinamo a refăcut ecartul de pe tabelă, pe o contră rapidă, prin Valentin Lazăr (79), după pasa lui Antun Palic. Dorin Rotariu, plecat din poziţie suspectă de ofsaid, a marcat al patrulea gol al lui Dinamo (90).

Dinamo - Steaua 4-1. Dorin Rotariu semnează umilința pentru roș-albaștri, în minutul 90.

Dinamo - Steaua 3-1. În mai puțin de un minut s-au înscris două goluri în semifinala Cupei Ligii dintre Steaua și DInamo. Roș-albaștrii au dat semne de revenire prin Adnan Aganovic, în minutul 78, însă dinamoviștii au răspuns impecabil prin Valentin Lazăr, care a făcut 3-1.

Dinamo - Steaua 2-0. Dan Nistor majorează scorul pentru Dinamo, în minutul 65.

Dinamo - Steaua 1-0. Mahlangu deschide scorul pentru Dinamo cu un șut din marginea careului, în minutul 19. Din păcate, sud-africanul iese apoi de pe teren, accidentat.

Steaua şi Dinamo se întâlnesc la doar trei săptămâni de la precedenta confruntare din campionat, într-un meci contând pentru semifinalele Cupei Ligii.

În întâlnirea precedentă, Dinamo s-a impus cu 3 -1.

Echipele de start:

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Marici, St. Filip - Nistor, Dudea, Palici  - Hanca, Nemec, Mahlangu
Rezerve: Brănescu, M. Popescu, Lazăr, Rotariu, D. Popa, Oliva, Ceccarelli

Steaua: ​Niță (cpt) - Enache, Tamaș, Toșca, Momcilovici - Achim, Moke, Ov. Popescu - Boldrin, Man, De Amorim
Rezerve: Stăncioiu, G. Simion, Tudorie, Vâlceanu, Jakolis, Aganovici, Ad. Popa