Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Dinamo - Unirea Alba-Iulia 2-0. Cl. Niculescu şi Marius Niculae îşi iau revanşa faţă de fani

Sursa foto: claudiu niculescu
28 Noi 2009   •   20:10

Dinamo a făcut ceea ce i-a părut imposibil în prima parte a turului, aceea de a învinge acasă o echipă mică. "Câinii" şi-au respectat blazonul în faţa echipei din oraşul unirii şi au câştigat datorită golurilor înscrise de doi jucători care nu au ajutat prea mult formaţia bucureşteană, Claudiu Niculescu şi Marius Niculae.
Doar trei minute i-au trebuit lui Claudiu Niculescu să arate cum a cucerit inimile suporterilor dinamovişti. Veteranul din atacul "câinilor" a săltat peste zid o lovitură liberă de la 20 metri în minutul 3 şi l-a învins pe Rotaru, pentru a duce scorul la 1-0. Andrei Cristea a lovit transversala în minutul 13 cu un şut din vole, dar scorul a rămas neschimbat până în ultimele minute. Marius Niculae, care în ultima vreme a lipsit din cauza unei accidentări din lotul lui Dinamo, a trimis cu capul în plasă o minge venit din centrarea lui Torje, un gol tipic pentru "Săgeată".
Victoria de sâmbătă este un balon de oxigen pentru echipa lui Ţălnar şi Dinu, care le permite "alb-roşiilor" să nu piartă decisiv contactul cu plutonul fruntaş al Ligii I. De cealaltă parte, formaţia ardeleană rămâne la doar trei puncte de ultimul loc, după o partidă în care oricum nu îşi punea mari speranţe.
Au jucat echipele
Dinamo: 12. Dolha - 25. Scarlatache, 18. L. Goian, 4. Moţi, 2. Diabate - 7. Zicu (29. N'Doye '85), 5. D. Kone (6. Rus '46), 8. Boştină, 22. Torje - 17. A. Cristea (9. M. Niculae '55) 99. Niculescu. Antrenor: Cornel Ţălnar.
Unirea Alba Iulia: 38. Rotaru - 17. I. Bălan (15. S. Costea '52), 2. Poverlovici, 13. Vujadinovici, 22. Vitinha (23. Bucurică '74) - 19. Fl. Dan, 20. A. Olah, 5 . Dîlbea, 14. C. Cristea - 18. Veljovici, 7. G. Grozav (9. Verdeş '65). Antrenor: Adrian Falub.