Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Europa League: Astra Giurgiu a obţinut doar o remiză cu Omonia Nicosia, scor 1-1

de M.T.    |    18 Iul 2013   •   23:35

Astra Giurgiu a obţinut doar un rezultat de egalitate împotriva ciprioţilor de la Omonia Nicosia, scor 1-1, într-un meci disputat pe Arena Naţională din Bucureşti în turul doi preliminar al Europa League.

Golul primit de giurgiuveni este primul primit de echipele româneşti în actuala ediţie a cupelor europene şi reduce şansele Astrei de a merge mai departe în runda următoare.

Partida a început cum nu se poate mai bine pentru formaţia antrenată de Daniel Isăilă, care a deschis scorul încă din minutul 8, atunci când Tembo a marcat din 6 metri, după o centrare perfectă a lui Budescu.

Astra a fost aproape de al doilea gol în minutul 65, Enache lovind bara, după ce portarul ciprioţilor îl blocase iniţial pe Tembo.

Însă, la faza imediat următoare, oaspeţii au obţinut un corner, în urma căruia fostul rapidist Joao Paulo Andrade a egalat cu o lovitură de cap din apropiere.

În aceste condiţii, returul de peste o săptămână din Cipru se anunţă extrem de dificil pentru giurgiveni, care acum au şansa a doua la calificare.

Tot joi, Petrolul Ploieşti şi-a asigurat practic prezenţa în turul trei preliminar, după ce a învins cu 3-0 formaţia feroeză Vikingur.