Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Argeş se salvează pe final şi obţine un punct la Mediaş cu Gaz Metan, 2-2

FC Argeş se salvează pe final şi obţine un punct la Mediaş cu Gaz Metan, 2-2

Sursa foto: iulian tames
08 Apr 2009   •   19:29

Piteştenii nu au putut să profite de etapa slabă prinsă de vecinele de clasament, Steaua, FC Braşov sau Oţelul Galaţi, şi a reuşit doar un rezultat de egalitate la Mediaş. Ionuţ Badea se poate declara, chiar, mulţumit de punctul obţinut într-o partidă în care gazdele avea, deja, 2-0 în minutul 20, dar care a fost salvată de reuşitele de pe final ale lui Voiculeţ şi Tameş.
Gaz Metan Mediaş s-a văzut foarte repede într-o poziţie favorabilă în partida de miercuri cu oaspeţii piteşteni. Echipa antrenată de Cristi Fustai a marcat prima oară în minutul 13, când Cristi Bud a reluat în plasă o minge primită de la Ghiţă, care a ratat respingerea. În minutul 20 a venit şi al doilea gol, marcat de Florin Sabou după ce Bud a protejat mingea şi i-a pasat decisiv. Golul nu a reuşit, însă, decât să îi mobilizele pe oaspeţi. Alb-violeţii s-au aruncat în atat şi au fost răsplătiţi, pe final, atunci când au venit şi golurile. Primul a marcat Iulian Tameş, experimentatul mijlocaş a arătat multă siguranţă în minutul 68, atunci când preluat după o pasă de la Bazzi şi a şutat în poarta apărată de Andrei Vâtcă. Zece minute mai târziu, Voiculeţ a ajuns primul la o centrare grea şi a reluat din plonjon, restabilind egalitatea. Din acel moment, oaspeţii au riscat mai puţin şi au plecat cu un punct de la Mediaş, situându-se în acest moment pe locul al 10-lea în clasamentul Ligii 1.