Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Braşov a învins Oţelul Galaţi cu 3-0 şi a pus capăt unei serii de cinci înfrângeri consecutive

06 Apr 2010   •   23:08

FC Braşov a învins Oţelul Galaţi, pe teren propriu, cu 3-0, în primul meci al etapei a 26-a din Liga I şi a pus capăt unei serii de cinci înfrângeri consecutive: cu "U" Craiova, Inter Curtea de Argeş, Ceahlăul, CFR Cluj şi Steaua.

Aceasta este abia a doua victorie a braşovenilor în returul Ligii I, cealaltă datând încă din prima etapă după vacanţa de iarnă, în faţa celor de la Alba Iulia. FC Braşov a mai remizat cu FC Vaslui şi a pierdut cu Astra Ploieşti.

Abrudan a deschis scorul în minutul 2 pentru gazde, când Munteanu a executat o lovitură liberă de la 30 de metri, lateral dreapta. Sburlea a majorat diferenţa pe tabela de marcaj, în minutul 19, cu un şut de la 12 metri, iar Roman a stabilit scorul final în minutul 81, când a primit mingea la marginea careului mare, a pătruns şi a şutat violent de la şapte metri.

FC Braşov: 1. Coman - 2. Rui Duarte, 4. Abrudan, 15. Oros, 12. Cr. Ionescu - 14. Roman, 10. Ilyes (18. Cristescu '80), 8. Grigore (27. Măldărăşanu '86), 7. Munteanu - 11. Zaharia (9. Hadnagy '74), 21. Sburlea. Antrenor: Viorel Moldovan.

Oţelul Galaţi: 12. Grahovac - 3. Râpă, 18. Sg. Costin, 21. Perendija, 14. Ilie (23. Sălăgeanu '46) - 29. Giurgiu (37. Viglianti '64), 25. Neagu - 8. Antal, 32. Paraschiv (20. Cojoc '69), 28. Ochiroşii - 27. Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu.