Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Braşov - Gloria Bistriţa 6-0. Revelaţia returului, umilită la poalele Tâmpei

FC Braşov - Gloria Bistriţa 6-0. Revelaţia returului, umilită la poalele Tâmpei

Sursa foto: attila hadnagy
06 Mai 2010   •   18:58

Gloria Bistriţa, echipă care datorită evoluţiilor bune din acest retur nu are mari emoţii în privinţa retrogradării, a primit joi o lecţie dură de la FC Braşov. Echipa lui Viorel Moldovan s-a impus cu un scor de tenis în faţa celor de la Bistriţa. Victoria nu o ajută, însă, foarte mult pe FC Braşov, care nu mai are nici un obiectiv pe acest final de sezon.
Braşovenii au păstrat spectacolul pentru repriza secundă în partida de sub Tâmpa. Abrudan a deschis scorul în minutul 49, după un corner. Braşov a avut, apoi, zece minute de foc, în care a marcat trei goluri. Cătălin Munteanu a dus scorul la 2-0 cu un şut de la aproape 30 de metri în minutul 63. Sburlea a mai adăugat şi el un gol în minutul 66, iar Vali Năstase a înscris în propria poartă trei minute mai târziu. Tânărul Chipciu a punctat la debutul său în Liga I, în minutul 77, iar Hadnagy a închis tabela cu zece minute înainte de final, cu un şut imparabil de la 7 metri.
Rezultatul nu are importanţă în clasament nici pentru zona cupelor europene, nici pentru cea a retrogradării. Cu toate acestea, cei de la FC Braşov pot fi mulţumiţi că şi-au consolidat locul al 9-lea în clasament, fiind acum la patru puncte de Gloria Bistriţa, locul 10.
Formaţiile de joc:
FC Braşov: 32. Mincă - 2. Rui Duarte, 15. Oros, 4. Abrudan, 12. Cr. Ionescu - 14. Roman, 8. Grigore (26. Mateiu '72), 27. Măldărăşanu (10. Ilyeş '28), 7. C. Munteanu (5. Chipciu '74)- 21. Sburlea, 9. Hadnagy. Antrenor: Viorel Moldovan.

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 20. Homei, 18. Frăsinescu, 3. Ciucă (4. V. Năstase '67), 15. Latovlevici - 6. Mureşan - 2. C. Petre (23. Mandea '69), - 30. Băjenaru, 11. Ze Rui (7. Coroian '58) - 24. Hora - 10. Moraes. Antrenor: Marius Şumudică.