Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Timişoara s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

FC Timişoara s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

11 Noi 2008   •   15:12

Formaţia FC Timişoara a trecut peste şocul înfrângerii cu Dinamo Bucureşti din campionat şi a reuşit să se impună, la limită, în partida cu divizionara secundă Dunărea Galaţi, din optimile de finală ale Cupei României. Bănăţenii s-au impus cu scorul de 2-1 şi s-au calificat astfel în sferturile de finală ale competiţiei, în urma unui meci disputat pe stadionul "Regie" din Bucureşti.
FC Timişoara a deschis scorul în minutul 20, când Dorin Goga a centrat de pe dreapta, iar Gigel Bucur a reluat cu capul de la trei metri şi a înscris pe sub portarul gălăţean. La şase minute după pauză, gruparea din Banat a dus scorul la 2-0, Borbely înscriind după ce l-a driblat pe portarul Mindileac şi a înscris în poarta goală, pentru ca scorul final să fie stabilit de Enache, în minutul 56, care a marcat cu un şut plasat de la marginea careului, după ce l-a deposedat pe Alexa.
Dunărea Galaţi a ajuns în această faza optimilor Cupei României după ce a trecut în 16-imi de Gaz Metan Mediaş, scor 4-2, după executarea loviturilor de departajare, în timp ce bănăţenii au trecut de CFR II Cluj, scor 1-0.
Au evoluat echipele:
Dunărea Galaţi
1. Mindileac - 15. Fodor, 16. Marin, 4. Velescu, 3. Cristian, 5. Al. Cristea - 10. Bârlădeanu, 17. Cucu, 11. A.Popescu (14. Cioinac '81), 18. Silva - 22. Enache. Antrenor: Dănuţ Oprea