Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Timişoara se salvează în minutul 90+8 în faţa CFR-ului cu Cadu în poartă, 1-1 (VIDEO)

Sursa foto: dan alexa
19 Apr 2010   •   22:48

CFR Cluj a ratat la limită o victorie care ar fi dus-o la şase puncte de urmăritoarea Steaua. Alexa a marcat pentru 1-1 în al optulea minut de prelungire al unei partide cu final dramatic, şi a salvat un punct pentru Timişoara. Egalarea a fost facilitată de faptul că arbitrul Augustus Constantin l-a eliminat pe portarul clujean Nuno Claro pe final, forţând intrarea fundaşului Cadu între buturi.
CFR a deschis scorul în minutul 56, după o fază confuză. Mijlocaşul Gabi Mureşan a şutat puternic de la 40 de metri, iar mingea a fost deviată până la Deac, care l-a depăşit pe Taborda şi a înscris dintr-un unghi foarte incomod.

Partida s-a animat pe final, în minutul 89, când Nuno Claro a devenit al doilea portar eliminat luni în Liga 1, după Silviu Lung Jr. Cadu l-a înlocuit în poartă şi a făcut minuni la şuturile trimise de jucătorii timişoreni. Totuşi, n-a mai putut face nimic la capul lui Alexa, trimis direct la vinclu în minutul 90+8, iar partida se încheie 1-1.

56 de puncte a strâns CFR Cluj după 28 de etape şi rămâne lider la patru puncte de Steaua, echipă care are un program infernal în ultimele etape. Timişoara este la cinci puncte în spatele liderului şi pare să mai aibă şanse mici de a lua titlul, întrucât vor întâlni atât Steaua cât şi Dinamo în deplasare.
Formaţiile de joc:
FC Timişoara: 99. Taborda - 2. Bonfim, 6. Nibombe, 28. Cisovsky, 8. Sepsi - 34. Contra, 5. Alexa, 55. Bourceanu (20. Cl. Ionescu '83), 7. Curtean (9. Cociş '75) - 21. Goga (27. Magera '75), 11. Mansour. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.
CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 4. Panin (2. Tony '83), 20. Cadu, 13. Piccolo, 23. Veloso - 6. G. Mureşan - 77. Deac, 16. Bottone, 8. Peralta (15. Alcantara '70), 19. Culio - 9. Traore (85. Bud '46). Antrenor: Andrea Mandorlini.