Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FC Timişoara ? Steaua 1-0. Roş-albaştrii se îndepărtează de Europa League (VIDEO)

22 Mai 2009   •   23:22

FC Timişoara s-a impus la limită în primul derby al etapei a 32-a, cu Steaua Bucureşti, scor 1-0, şi rămâne în cursa pentru câştigarea campionatului, cu condiţia primirii şi celor şase puncte de la TAS.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Winston Parks, în minutul 32 al primei reprize. Jucătorul costarican a primit un balon la aproximativ 30 de metri de buturile oaspeţilor, aproape de linia de margine, a sprintat pe partea stângă şi a pătuns în careu, unde a driblat doi fundaşi ai echipei Steaua, şi a şutat de la aproximativ 12 metri la colţul lung al porţii lui Zapata.

După marcarea golului, echipa antrenată de Gabi Balint s-a retras în apărare, Steaua a atacat, în căutarea golului egalizator, dar nimic nu s-a schimbat pe tabelă.

În urma acestui rezultat, Steaua rămâne pe locul şapte în Liga I, loc pe care îl poate pierde la finalul etapei, şi se îndepărtează de o prezenţă în sezonul viitor al cupelor europene.

Au evoluat echipele:

FC Timişoara: 29. Pantilimon - 30. Bădoi (31. Abiodun '67), 6. Nibombe, 28. Cisovsky, 3. Latovlevici - 5. Alexa - 7. Stancu, 17. Borbely (13. Scutaru '90+2), 10. Art. Karamyan - 9. Parks (27. Magera '72), 18. G. Bucur. Antrenor: Gavril Balint

Steaua: 1. Zapata - 4. Golanski, 3. Goian, 24. Ghionea, 18. P. Marin - 30. Tiago, 23. Pleşan (19. A. Ionescu '57) - 16. Nicoliţă, 14. Toja, 7. Szekely (9. Semedo '57) - 36. V. Rusu (11. Liţu '68). Antrenor: Massimo Pedrazzini.