Antena 3 CNN Sport Fotbal intern FCM Tîrgu Mureş a învins CFR Cluj în trei minute, scor 2-1

FCM Tîrgu Mureş a învins CFR Cluj în trei minute, scor 2-1

Sursa foto: Foto: gsp.ro
19 Sep 2010   •   20:06

FCM Tîrgu Mureş a produs surpriza etapei a opta pe terenul campioanei CFR. Elevii lui Sabău s-au impus, cu 2 la 1, în faţa clujenilor.

Oaspeţii au avut prima fază periculoasă încă din minutul 2. Mureşan a degajat din careu un balon respins greşit de portarul Nuno Claro. Clujenii au replicat peste patru minute prin Alcantara, dar Şteţca s-a aflat la post.

În minutul 28, acelaşi Alcantara a reluat cu capul din şase metri, însă nu l-a putut învige pe portarul oaspeţilor. La 15 minute după pauză, gazdele au deschis scorul.

Rada a centrat de pe stînga pînă la Emil Dică, care a înscris din cinci metri.

Mureşenii au restabilit egalitatea în minutul 82. Lucian Munteanu a marcat cu un şut din trei metri în urma unei centrări a lui Florin Dan.

După doar trei minute oaspeţii au trecut în avantaj pe tabelă. Stere a executat perfect o lovitură liberă de la 25 de metri, mingea a atins gazonul şi l-a păcălit pe Nuno Claro.

În ciuda forsingului de final al campioanei CFR, s-a terminat 2 la 1 pentru echipa din Tîrgu Mureş, iar clujenii au rămas cu doar opt puncte după opt etape.