Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Fraţii Costea au calificat Universitatea Craiova în sferturile de finală ale Cupei României

28 Oct 2009   •   21:39

Aflată pe poziţie retrogradabilă în campionat şi cu ceva rezultate proaste la activ, în ultima vreme, Universitatea Craiova a reuşit să facă un meci bun în Cupa României, acolo unde a învins cu 3-0 Politehnica Iaşi. Aceasta este prima victorie în 24 de ani a Ştiinţei la Iaşi, iar fraţii Mihai şi Florin Costea au contribuit din plin pentru a o obţine.

În minutul 26, Florin Costea a fost faultat în careu de Costache, iar atacantul Mihai Costea a transformat lovitura de la 11 metri. Pe finalul primei reprize, o pasă în adâncime a atacantului Florin Costea a ajuns la Mihai Costea care a marcat cu noroc, după ce mingea sa şutată în portar s-a lovit din nou de el şi a intrat în poartă.

Ieşenii şi-au creat cele mai mari ocazii din erorile lui Merlier, însă goalkeeperul belgian s-a revanşat, în minutul 76, când, la 2-0 pentru Universitatea, a părat penalty-ul lui Ignatov şi a refuzat şansa Politehnicii de a reveni în meci. În minutul 87, Florin Costea şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, după ce a scăpat singur spre poarta echipei ieşene şi a înscris cu un şut de la marginea careului de 16 metri.

Au evoluat echipele:

Iaşi: Pleşca - Străuţ, Ilie, Munteanu (Mihailov 51?), Costache, Miclea (Buta 57?), Ignatov, Bernsjak, Bratu, Constantin, Balde. Antrenor: Petre Grigoras

Craiova: Merlier - Bădoi, Găman, Mitchell (Firţulescu 89?), Rose ? Prepeliţă (Wobay 74?), Stoica, Şoavă, Dilevski - Fl. Costea, M. Costea (Dina 86?). Antrenor: Eugen Neagoe