Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Gaz Metan câştigă derbyul Sibiului, 3-0 cu Voinţa

Gaz Metan câştigă derbyul Sibiului, 3-0 cu Voinţa

de M.T.    |    22 Aug 2011   •   21:09

Gaz Metan Mediaş a câştigat cu 3-0 derbyul judeţului Sibiu în faţa Voinţei şi îşi reface moralul după eşecul înregistrat joi în turul din Europa League cu Austria Viena.

Pentru echipa lui Alexandru Pelici, înfrângerea de la Mediaş este prima din actuala ediţie de campionat, sibienii reuşind să obţină în primele trei etape o victorie şi două remize.

Încă de la început, meciul a curs într-o singură direcţie, spre poarta Voinţei, însă Dan Roman a jucat rolul eroului negativ pentru gazde, atacantul venit de la Târgu Mureş ratând exasperant în minutele 16, 18, 34 şi 37. De cealaltă parte, sibienii ar fi putut da lovitura pe finalul primei reprize, atunci când Popa şi Dâlbea au fost aproape de a-l învinge pe Pleşca.

Imediat după pauză avea să vină şi primul gol al partidei, Trtovac deschizând scorul în minutul 49 în urma unei lovituri libere executate de Ciprian Petre. Gazul a rezolvat practic problema învingătoarei după ce Florin Bratu, care abia îi luase locul lui Roman, a marcat pentru 2-0 cu un şut plasat la colţul lung (62), iar Bawab a confirmat forma bună din acest start de sezon, înscriind şi el din apropiere (66).

Cu un avantaj clar pe tabelă, medieşenii au avut parte de un final de meci liniştit, însă Cristi Pustai a primit o veste proastă înaintea returului cu Austria Viena din Europa League, Akaki accidentându-se în ultimul sfert de oră şi devenind incert pentru întâlnirea de joi. Una în care un 3-0 ar fi scorul perfect.

Gaz Metan: Pleşca - Trtovac, F. Lazăr, Vukadinovic (Akaki 46, Bozeşan 74), Markovic - Miclea, Breeveld - Bawab, Hoban, C. Petre - D. Roman (Fl. Bratu 56)

Voinţa: Dănălache - Grigore, Apostol, Forika - Beza, Dâlbea (Majer 79), Tătar, Nicola - Popa, Neguţ (Coman 64), Antohi (Matei 54).