Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Gaz Metan - FC Timişoara 2-6. Bănăţenii fac instrucţie la Mediaş

Gaz Metan - FC Timişoara 2-6. Bănăţenii fac instrucţie la Mediaş

Sursa foto: gigel bucur
29 Noi 2009   •   18:23

Victorie mare pentru echipa lui Ioan Ovidiu Sabău în deplasarea de la Mediaş, cu una dintre cele mai surprinzătoare formaţii din această ediţie a Ligii I. Timişorenii au făcut instrucţie cu Gaz Metan, iar Gigel Bucur a fost cel mai inspirat, fiind autorul unui hat-trick de senzaţie.
Bourceanu a deschis balul la Mediaş, în minutul 28, cu o minge liftată peste portarul Vîtcă. Cristi Todea a egalat pentru Gaz Metan, în minutul 36, cu un şut superb de la 25 de metri, direct în vinclu. Omul începutului de meci, Bourceanu, a dus însă Timişoara din nou în avantaj, într-un final de repriză spectaculos. A şutat sub bară, iar Lazăr a scos mingea, evident, cu mâna de pe traiectoria sa. Eliminare şi penaly, transformat de Bucur.
Scorul pauzei a fost 2-2, deoarece Gaz Metan a primit, şi ea, un penaly, după un fault al lui Bonfim, iar Eric a transformat.
Repriza a doua a fost la fel de animată. În minutul 62, Alexa a dus scorul la 3-2 cu o lovitură de cap din apropiere. Peste nouă minute, Bucur a recidivat şi a punctat şi el, cu un şut din interiorul careului. În minutul 77, scorul a luat proporţii, iar Goga şi-a trecut şi el numele pe tabela de marcaj. A fost 2-6 în minutul 83, când Bucur şi-a completat hattrickul.
Victoria clară de la Mediaş aduce Timişoara lui Sabău la egalitate de puncte, 28, cu CFR Cluj şi FC Vaslui, ultima dintre ele având, însă, un meci în plus de disputat, în Ghencea.
Au jucat
Gaz Metan Mediaş: 82. Vâtcă - 20. Nohai, 15. Hoban, 19. Lazăr, 8. Buzean - 16. Zaharia (17. Dudiţă '72), 27. Eric, 7. Kubala (5. Munteanu '65), 21. Todea - 10. Bud, 77. Silvăşan (13. Akaki '46). Antrenor: Cristian Pustai.

FC Timişoara: 37. Supic - 2. Bonfim, 16. Luchin, 6. Nibombe, 20. Maxim (21. Goga '61) - 5. Alexa, 55. Bourceanu (77. Curtean '81), 10. Art. Karamyan - 27. Magera, 18. Bucur, 9. Parks (11. Arm. Karamyan '78). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.