Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Gaz Metan Mediaş - CS Otopeni 3-0. Ardelenii speră încă la menţinerea în Liga 1 (VIDEO)

Sursa foto: cristi pustai
22 Apr 2009   •   17:25

Retrogradarea în Liga II nu mai pare aşa de sigură pentru Gaz Metan, după ce echipa din Mediaş a reuşit o victorie concludentă acasă, cu CS Otopeni, scor 3-0. Meciul din etapa a 26-a a Ligii I a adus "Gaz"-ul la patru puncte de Poli Iaşi şi, implicit, de rămânerea în prima ligă a fotbalului românesc.
Toate cele trei goluri ale partidei au venit după pauză, într-o partidă în care oaspeţii de la Otopeni au jucat sub nivelul relativ ridicat cu care obişnuiseră în ultima vreme. În minutul 49, brazilianul a bătut o lovitură de colţ, mingea a fost deviată până la Zoran Markovici iar acesta nu a iertat, deschizând scorul cu o lovituă de cap din careul mic. Imediat de la reluare, gazdele au majorat diferenţa de pe tebelă, prin Cristi Bud. Elevii lui Cristi Pustai au câştigat imediat mingea după reluarea meciului, au sprintat către poarta lui Munteanu şi Bud a înscris cu un şut la colţul scurt.

Acelaşi Bud a stabilit scorul final în minutul 70, după ce a şutat spectaculos de la 25 de metri, lobându-l pe Cristi Munteanu, rămas spectator.

Iată echipe trimise în teren de Cristi Pustai şi, respectiv, Liviu Ciobotariu:
Gaz Metan Mediaş: 82. Vâtcă - 19. Lazăr, 2. Grillo (16. Radu Zaharia '62), 15. Hoban, 25. Markovici - 21. Todea, 7. Kubala (17. Dudiţă '46), 26. Eric (14. Sabou '73), 22. Pârvulescu - 9. Boaru, 99. Bud.
CS Otopeni: 23. Cr. Munteanu - 24. Dumitrescu, 6. Panait, 55. P. Diogo, 20. Vitinha - 18. Lazici (23. Pană '80), 14. V. Negru (25. Yontcha '58), 8. Pârvu, 11. Constantin (10. Fl. Manea '72)- 19. L. Ganea, 16. Caramarin.