Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Gaz Metan - Unirea 5-0. Eric face spectacol împotriva echipei din Alba Iulia

Gaz Metan - Unirea 5-0. Eric face spectacol împotriva echipei din Alba Iulia

Sursa foto: eric de oliveira
15 Mai 2010   •   19:25

Gaz Metan Mediaş şi Unirea Alba Iulia sunt două echipe care îşi ştiu deja soarta pe acest final de sezon. În aceste condiţii, elevii lui Cristi Pustai şi-au găsit mult mai bine mobilizarea, iar rezultatul a fost unul din scorurile campionatului. Golurile au fost marcat de Eric, de două ori, Hoban, Akaki şi Dudiţă.
Medieşenii nu mai au nici o emoţie în privinţa retrogradării, în timp ce Unirea are toate şansele să încheie Liga I pe ultimul loc, întrucât despre salvare nici nu se mai poate vorbi. În aceste condiţii, poate părea surpinzător apetitul ofensiv pe care l-au avut gazdele. În ciuda scorului categoric, primul gol nu a venit decât în minutul 40, când Eric a şutat la conţul scurt de la 14 metri şi l-a învins pe Rotaru. Hoban a dus scorul la 2-0 în minutul 53, când a ttrimis uşor în poartă după o pasă a aceluiaşi brazilian. Eric a reuşit al doilea său gol în minutul 64, când l-a driblat pe Rotaru şi a înscris în poarta goală. Golul patru a venit tot dintr-o pasă a lui Eric de Oliveira, care a centrat din lovitură liberă pentru lovitura de cap a lui Akaki. Scorul final a fost stabilit de Dudiţă în minutul 75, cu un şut puternic care l-a prins nepregătit pe Rotaru.
Formaţiile de joc:
Gaz Metan Mediaş: 30. Buchta - 16. Zaharia, 13. Akaki, 3. Trtovaci, 22. Pârvulescu - 5. A. Munteanu, 6. Bozeşan (17. Dudiţă '67), 15. Hoban, 27. Eric - 77. Silvăşan (27. Cigan '77), 9. Liţu (19. Lazăr 59) . Antrenor: Cristian Pustai.
Unirea Alba Iulia: 38. Rotaru - 17. I. Bălan (18. Mureşan 61), 2. Poverlovici, 3. De Sousa, 23. Bucurică - 7. N. Stanciu, 11. Bruno Enzo (9. Himcinschi 74), 19. Fl. Dan, 5. Dâlbea, 14. C. Cristea (21. Stancu '79) - 33. Jovanovici. Antrenor: Blaz Sliskovici.