Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Gloria Bistriţa - Astra Ploieşti 3-1. Ardelenii se îndepărtează de zona periculoasă

Sursa foto: gloria bistrita
06 Mar 2010   •   17:36

Gloria Bistriţa a obţinut, sâmbătă, cea de-a patra victorie a sezonului în faţa unei echipe ploieştene aflate în formă mai slabă decât era de aşteptat. Ardelenii lui Marius Şumudică au controlat meciul în cea mai mare parte şi s-au impus graţie unor execuţii spectaculoase.
Brazilianul Moraes, venit în această iarnă la echipa bistriţeană, a fost cel mai periculos om al gazdelor. Atacantul de 23 de ani a deschis scorul în minutul 32 cu un şut de la 25 de metri, direct în vinclu, dar Astra a egalat în minutul 64, atunci când Diego Silva a punctat cu capul. Gazdele au revenit pe tabelă în minutul 73, atunci când Mihalache a trimis mingea în propria poartă, iar Moraes a închis tabela la 3-1 cinci minute mai târziu cu o lovitură de cap de la 10 metri.
Rezultatul o duce pe Gloria la patru puncte de primul loc retrogradabil, ocupat în acest moment de Universitatea Craiova. Cum "Ştiinţa" dispută în această etapă un derby regionat cu altă echipă echipă aflată sub Gloria Bistriţa, Pandurii Târgu-Jiu, bitriţenii pot fi siguri că ies în câştig după această etapă. Astra Ploieşti rămâne cu 24 de puncte în 20 de partide jucate.
Au jucat formaţiile
Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 20. Homei, 3. Ciucă, 4. V. Năstase (18. Frăsinescu '76), 15. Latovlevici - 6. A. Mureşan - 30. Băjenaru, 2. C. Petre (24. Hora '58), 11. Ze Rui (9. Keita '65) - 7. Coroian, 10. Moraes. Antrenor: Marius Şumudică.
Astra: 82. Miron - 4. Mihalache, 5. Rohat, 23. Mendez, 6. Kruchovsky (17. V. Sandu '46) - 18. Strătilă, 16. V. Gheorghe (25. Gusev '81), 8. Seto, 20. A. Stan (7. Paulinho '66) - 19. L. Ganea, 9. D. Silva. Antrenor: Nicolo Napoli.