Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Gloria Buzău ? U Craiova 0-2. Oltenii scufundă tot mai mult ?Steluţa? (VIDEO)

Gloria Buzău ? U Craiova 0-2. Oltenii scufundă tot mai mult ?Steluţa? (VIDEO)

07 Noi 2008   •   18:59

Jocul bun făcut de buzoieni din ultimele două etape, egalul din Ghencea şi înfrângerea grea cu Rapid, i-a făcut pe ?juveţii? lui Nicolo Napoli să înceapă partida în forţă.
Încă din primul minut acest lucru s-a văzut şi pe tabela de marcaj. Julius Wobay, preia o minge venită dint-un corner la marginea careului advers de 16m, şi trage puternic. Vlaicu deviază balonul în poartă şi Arcaba, plecat pe colţul apus, este învins.
Gloria încercă să îşi revină ?din pumni? şi are câteva ocazii bune de a înscrie prin Bicfalvi, Moreira sau Dias care nu reuşesc însă să aducă egalarea.
În prima repriză, centralul întâlnirii, Sorin Corpodean, a acordat un singur galben, pentru Stoianof, după un duel în aer cu portarul gazdelor.
În cea de-a doua parte a jocului, Craiova nu se mai avântă în atac, mulţumindu-se să păstreze fragilul avantaj, iar buzoienii profită de acest lucru şi iau cu asalt poarta lui Bornescu. Dar cum ?la omu` sărac, nici boii nu trag? brigada de arbitrii le-a mai tăiat din elan, tuşierul Bogdan Velicu semnalizând off-side la două faze controversate, într-una din aceste faze Jaber reuşind chiar să înscrie. Jocul dur al lui Rose este penalizat cu un galben în minutul 55, Dias şi Liţu de la gazde fiind şi ei avertizaţi, ultimul pentru proteste. Pe contra-atac, Universitatea devine periculoasă, iar în minutul 68 acelaşi Wobay centrează perfect pentru Dina care reia cu capul în plasa lui Arcaba. De menţionat că aceasta este prima reuşită din acest sezon a atacantului oltean, despre care Adrian Mititelu spunea că este un jucător de perspectivă.
Antrenorul Craiovei, Nicolo Napoli, a declarat: ?Am început jocul ăbine, am deschid rapid scorul şi am reuşit apoi sş conservăm rezultatul, suficient pentru trei puncte foarte importante înaintea meciurilor cu Rapid şi Steaua. Victoria noastră a fost meritată chiar dacă Buzău a marcat un gol valabil?, a precizat fair-play tehnicianul italian. Gloria Buzău: Arcaba, Luis Dias, Cătălin Vlaicu, Diogo Silva, Dino Eze, Alin Liţu, Moreira, Eric Bicfalvi (Jaber`46), Tafer Aziz, Jorge Tavares, Rusiano Branco (Fallardo`46). Antrenor: Mario Marinică.
U Craiova:Mircea Bornescu, Ovidiu Dănănae, Josh Mitchell, Valerică Găman, Joshua Rose, Andrei Prepeliţă, Dorel Stoica, Spase Dilevski, Julius Wobay (Mihai Costea`84), Ovidiu Stoianof (Dina`63), Florin Costea (Gîngioveanu`46). Antrenor: Nicolo Napoli.