Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Inter Curtea de Argeş - Bistriţa 2-1. Prima înfrângere pentru Şumudică la Gloria

Sursa foto: marius sumudica
21 Mar 2010   •   20:44

Una dintre cele mai în formă echipe ale returului, Gloria Bistriţa a pierdut duminică pentru prima oară de la instalarea antrenorului Marius Şumudică. Ardelenii au cedat cu 1-2 în faţa celor de la Internaţional Curtea de Argeş, în ciuda evoluţiei excelente a vedetei din ultima vreme pentru Bistriţa, Moraes.
Inter a reuşit să înscrie foarte repede în partida de pe teren propriu, prin Mădălin Ciucă, în minutul 9, dar arbitrul Marius Avram a anulat reuşita pe motiv de ofsaid. Totuşi, argeşenii au reuşit să deschidă scorul în minutul 31 prin internaţionalul ivorian Emmanuel Kone, care a trimis în plasă cu ajutorul barei. Scorul a devenit 2-0 în minutul 57, când Băcilă a îndeplinit o formalitate, după ce Apostu l-a atras spre el pe goalkeeperul Ţurcaş şi a pasat în faţa porţii goale. Oaspeţii au mai reuşit doar un gol de onoare, în minutul 70, când Moraes a înscris dintr-o lovitură liberă de la 17 metri.
În urma înfrângerii, Gloria a rămas pe locul al 12-lea în Liga I, cu 27 de puncte. Rezultatul nu o ajută deloc pe Universitatea Craiova, întrucât acum Internaţional a egalat la puncte echipa olteană, aflată pe primul loc neretrogradabil, cu 24 de puncte.
Formaţiile de joc:
Internaţional Curtea de Argeş: 12. M. Popa - 15. G. Matei, 3. Viera, 27. Pintili, 25. Neagu - 2. Băcilă, 14. Voiculeţ (8. Vezan '81), 28. Menassel, 5. Kone - 7. Răduţ (18. Antohi '90+2) - 9. Apostu (11. Stoianof '72). Antrenor: Ionuţ Badea.
Gloria Bistriţa: 1. Ţurcaş - 20. Homei (28. D. Matei '70), 4. Năstase, 3. Ciucă, 5. Velcovici - 2. Petre Ciprian, 6. A. Mureşan, 30. Băjenariu (9. Keita '19, 21. T. Moldovan '64), 11. Ze Rui - 24. Hora, 10. Moraes. Antrenor: Marius Şumudică.