Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Inter Curtea de Argeş câştigă cu 2-1 la Braşov. Lui Moldovan i se cere deja demisia

Sursa foto: viorel moldovan
16 Mar 2010   •   20:54

Inter Curtea de Argeş câştigă cu 2-1 la Braşov lui Moldovan i se cere deja demisiaCandidată certă la retrogradare, Internaţional Curtea de Argeş a produs marţi o primă mare surpiză a etapei, învingând pe terenul lui FC Braşov. Echipa lui Viorel Moldovan ajunge, astfel, la al patrulea meci consecutiv fără victorie şi are şanse tot mai mici de a prinde un loc de cupă europeană la finalul sezonului. Fanii "stegari" nu l-au iertat pe fostul atacant şi i-au cerut demisia la finalul partidei.
Totul părea să meargă excelent pentru FC Braşov atunci când Dorel Zaharia deschidea scorul în minutul 11, cu o lovitură de cap în vinclu după centrarea lui Mihai Roman. Cu toate acestea, Inter a revenit în joc prin Emmanuel Kone, jucătorul care va merge la Cupa Mondială cu naţionala Coastei de Fildeş, în minutul 30. Internaţionalul iberian a strimis un şut năpraznic din vole după o pasă de la Apostu, iar scorul devenea 1-1. Băcilă a fost cel care a adus oaspeţii în avantaj în minutul 79 în urma unui contraatac letal, iar suporterii braşoveni începeau deja să murmure. La finalul partidei, furia de a fi pierdut alte trei puncte i-a făcut să scandeze "Demisia, demisia", la adresa lui Viorel Moldovan.
Ajunşi la a 7-a înfrângere în 22 de partide, braşovenii ar putea cădea pe locul 9 în urma acestui eşec, în timp ce Inter Curtea de Argeş totalizează 21 de puncte, insuficient pentru a ieşi deocamdată din "zona roşie" a clasamentului.
Au evoluat jucătorii
FC Braşov: 1. D. Coman - 2. Rui Duarte, 55. Nuno Diogo, 23. N. Constantin, 3. Ezequias - 14. Roman, 8. N. Grigore, 26. Mateiu (6. Nene '57), 20. Voicu (7. C. Munteanu '46) - 11. Zaharia, 21. Sburlea (19. Savici '70). Antrenor: Viorel Moldovan.
Internaţional Curtea de Argeş: 12. M. Popa - 15 G. Matei, 3. Viera, 27. Pintili, 25. Neagu - 26. Abiodun (2. Băcilă '28), 14. Voiculeţ, 28. Menassel, 5. E. Kone - 9. Apostu (30. D. Stan '77), 7. Răduţ (8. Vezan '90+2). Antrenor Ionuţ Badea.