Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Liderul Ligii I a terminat turul campionatului cu o înfrângere la Braşov, scor 1-3

Sursa foto: Foto: Mediafax
de M.T.    |    27 Noi 2012   •   11:09

FC Braşov a pus capăt invincibilităţii Stelei în campionat, care dura de trei luni, perioadă în care roş-albaştrii au disputat 10 partide în Liga I, reuşind să se impună cu 3-1 pe teren propriu, în ultimul meci al turului din Liga I.

În ciuda ecestei înfrângeri, doar a doua din acest sezon, echipa antrenată de Laurenţiu Reghecampf încheie prima parte a campionatului pe prima poziţie, cu un avans de 7 puncte faţă de ocupanta locului 2, Astra Giurgiu, în timp ce podiumul este completat de Pandurii Tg. Jiu, formaţie aflată la opt lungimi în spatele liderului.

Campioana CFR Cluj se află doar pe locul 5 la sfârşitul turului, în timp ce rivalele bucureştene ale Stelei, Dinamo şi Rapid, sunt la egalitate de puncte, pe locurile 7, respectiv 8, toate la mai mult de 1o puncte în urma roş-albaştrilor.

Univeristatea Cluj, CSMS Iaşi, Gloria Bistriţa şi CS Severin sunt echipele care se află pe ultimele patru poziţii ale ierarhiei din Liga I, cele care trimit în eşalonul secund.

La Braşov, Steaua spera să facă uitată înfrângerea categorică suferită în Europa League cu VfB Stuttgart, dar băieţii lui Reghecampf s-au văzut conduşi încă din minutul 15, atunci când Batin a transformat penaltyul acordat de Marius Avram după un duel în careu între Buga şi Chiricheş.

Tot dintr-un penalty s-a produs şi egalarea, în minutul 24, golgheterul campionatului, Raul Rusescu transformând cu siguranţă lovitura de pedepasă pe care tot el o obţinuse.

Gazdele au revenit în avantaj în minutul 61, graţie reuşitei lui Păun, care a marcat din apropiere, după ce Tătăruşanu a respins şutul în diagonală al lui Batin.

Steaua a avut ocazia de a egala încă o dată, tot din penaty, de această dată uşor acordat, dar Rusescu a trimis peste poartă. Nu la fel a făcut Buga, cu cinci minute înainte de final, acesta executând sigur lovitura de la 11 metri, a patra a partidei, acordată pentru un fault al lui Gardoş asupra lui Batin.

Tot luni s-au desfăşurat alte două partide, CS Severin remizând pe teren propriu cu Viitorul Constanţa, scor 2-2, în timp ce FC Vaslui a câştigat derbyul Moldovei cu CSMS Iaşi cu 3-0, rezultat în urma căruia echipa patronată de Adrian Porumboiu încheie turul pe locul 4.