Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Liga I: Astra învinge cu FC Braşov şi rămâne lider şi după etapa a 9-a

Liga I: Astra învinge cu FC Braşov şi rămâne lider şi după etapa a 9-a

de M.T.    |    30 Sep 2013   •   23:53

Astra Giurgiu îşi păstrează primul loc în Liga I şi după etapa a 9-a, după ce a învins pe teren propriu pe FC Braşov, scor 3-0, într-o partidă desfăşurată luni.

Toate golurile giurgiuvenilor, care au şi un joc mai puţin disputat, au fost marcate în repriza a doua. Bukari a deschis scorul la puţin timp de la reluare, pentru ca Ivanovski şi Yazalde să aducă liniştea pentru echipa lui daniel Isăilă în ultimele minute.

În clasament, Astra se află la egalitate cu Steaua, care are de disputat două restanţe, şi Petrolul Ploieşti, prahovenii reuşind tot luni să câştige cu 3-2 meciul cu CFR Cluj.

Formaţia pregătită de Cosmin Contra a condus cu 2-0 pe stadionul Ilie Oană, graţie golurilor înscrise de Dore şi Teixeira în primul sfert de oră al întâlnirii.

Oaspeţii au reuşit să revină spectaculos până la pauză, printr-o dublă a lui Djokovic, dar nu au putut păstra rezultatul, iar gazdele au marcat golul victorei prin Priso, la mijlocul părţii secunde.

Într-o altă partidă desfăşurată luni, la Piatra Neamţ, Ceahlăul îşi continuă parcursul foarte bun şi urcă pe locul 5, după victoria cu 3-1 obţinută în faţa Concordiei Chiajna.

Rezultate Liga I, etapa a 9-a

U Cluj - Săgeata Năvodari 1-1 (Szilagyi 52 / V. Dinu 6 pen)
Pandurii - Gaz Metan 1-2 (Buleică 87 / Paraskevas 14 autogol, Robertson 42)
Steaua - ACS Poli Timişoara 3-0 (Piovaccari 27, Stanciu 40 pen, Ad. Popa 76)
Corona Braşov - FC Botoşani 1-2 (Miranda 25 / Hadnagy 42, 56)
Viitorul - FC Vaslui 2-0 (Axente 66 pen, 78)
Oţelul - Dinamo 1-2 (Iorga 5 / D. Grigore 68 pen, Rotariu 70)
Astra - FC Braşov 3-0 (Bukari 50, Ivanovski 85, Yazalde 90+2)
Ceahlăul - Concordia 3-1 (Golubovic 28, Jula 64, Constantinescu 86 / Wellington 90+2 pen)
Petrolul - CFR Cluj 3-2 (Dore 10, Teixeira 13, Priso 67 / Djokovic 25, 38)

Clasament:
1.Astra 19p (8j, 23-6), 2.Steaua 19p (7j, 19-5), 3.Petrolul 19p (13-7)... 15.Viitorul 7p (4-9), 16.FC Braşov 7p (7-13), 17.U Cluj 3p, 18.Corona 1p.