Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Liga I, etapa a 26-a: Craiova pierde la Alba Iulia, scor 0-2. Astra Ploieşti - FC Vaslui 0-0

07 Apr 2010   •   18:51

Emoţiile retrogradării revin la Craiova, după ce Universitatea a pierdut cu scorul de 0-2 meciul disputat în deplasare cu Unirea Alba Iulia, în cadrul etapei a 26-a a Ligii I. În ciuda acestei victorii, a doua în ultimele trei etape, gruparea din Alba Iulia rămâne pe ultimul loc în Liga I.

Unirea s-a impus prin golurile marcate de Selagea în minutele 67 şi 69, primul gol venind din penalty, iar al doilea după o acţiune pe partea stângă a fundaşului portughez Vitinha.

Universitatea a jucat repriza secundă în 10 oameni, după ce Alexandru Ologu a fost eliminat în finalul primei reprize pentru cumul de cartonaşe galbene.

Au evoluat echipele:
Unirea Alba Iulia: 38. Rotaru - 17. I. Bălan, 2. Poverlovici, 13. Vujadinovici, 23. Bucurică (22. Vitinha '46) - 10. Selagea, 26. N. Varga (14. C. Cristea '66), 20. Olah, 11. E. Bruno - 18. Bălţoi (9. Veljovici '80), 33. N. Jovanovici. Antrenor: Blaz Sliskovici.

Universitatea Craiova: 21. Lung jr. - 32. Bădoi (19. M. Roman '88), 7. Găman, 4. Iliev (86. Crăciun '54), 17. Bălace - 16. Ologu, 30. Prepeliţă, 13. Dilevski, 25. Firţulescu - 20. Dina, 27. Al. Piţurcă (3. R. Barbu '46). Antrenor: Mark Wotte.

Într-o altă partidă disputată miercuri, FC Vaslui a remizat la Ploieşti cu Astra, scor 0-0, şi şi-a văzut încheiată seria de patru victorii consecutive. În minutul 88, Wesley a reluat cu capul de la aproximativ 6 metri, balonul a căzut pe transversala porţii lui Miron şi a ieşit în aut de poartă, informează Mediafax.

Astra Ploieşti: 82. Miron - 7. Paulinho, 4. Mihalache, 3. Oprsal, 17. V. Sandu - 18. Strătilă (6. Condrea '90+2), 16. V. Gheorghe, 8. Takayuki, 14. Vădrariu (21. Stan '81) - 11. Gusev (27. Carando '70), 19. L. Ganea. Antrenor: Nicolo Napoli.

FC Vaslui: 1. Kuciak - 20. Milanov, 3. Papp, 6. Gladstone, 17. D. Sănmărtean (14. Akakpo '79) - 18. L. Sănmărtean (11. Milisavljevici '62), 23. Pavlovici, 30. R. Costin, 31. Ad. Gheorghiu (25. Delgado '85) - 80. Wesley, 13. Costly. Antrenor: Marius Lăcătuş.