Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Liga I, etapa a 4-a: FC Braşov ? Universitatea Craiova 2-0

Liga I, etapa a 4-a: FC Braşov ? Universitatea Craiova 2-0

21 Aug 2009   •   20:46

FC Braşov a învins clar Universitatea Craiova, în primul meci al etapei a patra, şi a obţinut totodată prima victorie pe teren propriu în acest sezon, scor 2-0. Cel puţin preţ de o zi, FC Braşov a urcat pe prima poziţie a clasamentului, cu 8 puncte acumulate.

Ardelenii au deschis scorul în minutul 30, când Roman a centrat de pe partea stângă, Dorel Stoica a respins greşit, iar Nuno Diogo a reluat în plasa porţii lui Silviu Lung jr., de la aproximativ 7 metri. Jumătate de oră mai târziu a venit şi golul doi, când Dorel Zaharia a reluat din plonjon o centrare venită de la Rui Duarte.

Patronul Universităţii Craiova, Adrian Mititelu, le-a luat apărarea elevilor lui Daniel Mogoşanu şi spune că nu a fost decât un accident. ?Azi n-am fost în apele noastre, dar le-aş da note de trecere mai multor jucători. Nu este vorba că ne-a lipsit Florin Costea (n.r. trimis de patron la echipa a doua), fiindcă toată echipa a luptat. Nu trebuie să ne supărăm pentru acest eşec, deoarece ne-a învins o formaţie bună, care a ştiut să stea la cutie în repriza a doua şi să dea lovitura pe contraatac. Nu trebuie să îi punem la zid, ci trebuie să îi susţinem?, a declarat Mititelu la GSpTV.

Au evoluat echipele:

FC Braşov: 1. D. Coman - 2. Rui Duarte, 4. Abrudan, 55. N. Diogo, 3. Ezequias - 14. M. Roman, 10. Ilyes, 27. Măldărăşanu, 7. C. Munteanu (20. I. Voicu '85) - 21. Sburlea (11. Zaharia '46), 9. Hadnagy (8. N. Grigore '77). Antrenor: Viorel Moldovan.

Universitatea Craiova: 21. Lung Jr. - 2. Bărboianu, 7. V. Găman (88. Nicolae '27), 3. R. Barbu, 8. Şoavă - 30. Prepeliţă, 6. D. Stoica, 13. Dilevski, 27. Rose (77. Wobay '47) - 17. Baird, 20. Dina (9. M. Costea '68). Antrenor: Daniel Mogoşanu.