Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Liga I, etapa a 5-a: CFR Cluj - Gaz Metan Mediaş 2-0

Liga I, etapa a 5-a: CFR Cluj - Gaz Metan Mediaş 2-0

30 Aug 2009   •   21:21

CFR Cluj nu se încurcă cu echipele mici, iar duminică a câştigat a treia partidă consecutivă pe teren propriu, din tot atâtea posibile, în acest sezon. Ardelenii s-au impus cu scorul de 2-0 în partida cu Gaz Metan Mediaş, golurile fiind marcate în ultima jumătate de oră de joc.

Oaspeţii au dominat începutul partidei, însă cea mai mare ocazie a fost trecută în dreptul clujenilor. Culio a reluat din nouă metri pasa excelentă a lui Peralta, dar Vâtcă a avut un reflex de excepţie şi a respins în corner.

CFR Cluj a răsuflat uşurată abia în minutul 65, când în urma unui contraatac, Culio i-a pasat lui Traore în careu, iar acesta a reluat din doi metri în poarta lui Vâtcă. Scorul final a fost stabilit cu trei minute înainte de final, când Panin a intrat în careu şi i-a centrat lui Bogdan Mara, care a înscris cu un lob spectaculos.

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 2.Tony, 20. Cadu, 6. Mureşan, 4. Panin - 31. Dani - 23. Mara, 8. Peralta (29. Didi '81), 19. Culio, 7. Dubarbier (99. Nei '52) - 9. L. Traore (30. Dică '67). Antrenor: Antonio Conceicao.

Gaz Metan Mediaş: 82. Vâtcă - 44. Karel Kratochvil (27. Eric de Oliveira '67), 19. Lazăr, 15. Hoban, 8. Buzean (5. Munteanu '82) - 20. Nohai, 7. Kubala, 21. Todea, 22. Pârvulescu (77. Silvăşan '72) - 17. Dudiţă, 10. Bud. Antrenor: Cristian Pustai