Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Liga I: FC Vaslui a învins cu 2-1 pe Rapid, în ultimul meci din prima etapă. Corona Braşov, debut cu eşec acasă

de M.T.    |    23 Iul 2013   •   08:53

FC Vaslui a câştigat cu 2-1 meciul de pe teren propriu cu Rapid, ultimul din prima etapă a Ligii I.

Gazdele au marcat ambele goluri în prima repriză, prin Lucian Sânmărtean şi Liviu Antal, şi ar fi putut obţine un avantaj mai clar dacă ar fi fructificat ocaziile pe care şi le-au creat.

Giuleştenii au echilibrat partida în partea a doua, dar nu au putut decât să reducă din diferenţă, Ciprian Tănasă marcând la prima sa apariţie în tricoul Rapidului.

Tot luni, Corona Braşov a fost învinsă acasă de Oţelul Galaţi, scor 0-1, unicul gol al întâlnirii fiind înscris de Marquinhos, care a transformat un penalty în urma căruia Vasile Olariu a fost eliminat.

Braşovenii au încheiat jocul în nouă oameni, după ce şi Burlacu a primit cartonaşul roşu, în minutul 89.

Corona este singura dintre echipele nou-promovate care a pierdut în prima etapă, ACS Poli Timişoara şi Săgeata Năvodari obţinând victorii, în timp ce FC Botoşani a remizat cu CFR Cluj.