Antena 3 CNN Sport Fotbal intern LIGA I. Remiză între Steaua şi Petrolul. Astra rămâne lider, cu un avans de 4 puncte

de M.T.    |    02 Dec 2013   •   09:19

Steaua şi Petrolul Ploieşti au încheiat la egalitate, scor 1-1, în derbyul etapei a 16-a din Liga I, rezultat care avantajează liderul Astra Giurgiu, echipa lui Daniel Isăilă având un avans de 4 puncte în fruntea clasamentului.

Giurgiuvenii au îns două jocuri în plus faţă de roş-albaştrii, pe care îi vor înfrunta de două ori în doar patru zile în finalul acestui an.

Steaua a deschis scorul în partida disputată pe stadionul Ghencea, prin Andrei Prepeliţă, în finalul primei reprize, însă prahovenii au egalat în minutul 78, când Alexandru Benga a profitat de o eroare în apărarea campioanei şi l-a învins pe Tătăruşanu.

Deşi continuă să fie neînvinsă în actuala ediţie de campionat, Steaua a confirmat că nu traversează cea mai bună formă, lucru remarcat şi de tehnicianul roş-albaştrilor la finalul întâlnirii, Laurenţiu Reghecampf.

„Un rezultat care nu ne ajută foarte mult, dar dacă e să analizăm corect cred că este un rezultat bun. În multe momente nu am încercat să construim, să jucăm fotbal şi am fost surprinşi de presingul lor avansat. Trebuia să ne descurcăm mai bine”, a spus antrenorul stelist.

De cealată parte, Cosmin Contra consideră că echipa sa ar fi meritat să obţină mai mult de la această partidă: „Îmi felicit echipa pentru modul în care a înţeles ce vreau de la acest joc. Am venit în Ghencea să facem ceea ce face Steaua cu celalalte echipe care vin aici. Am primit un gol în minutul 45+3, când erau doar două minute de prelungiri, după un fault inexistent. Băieţii şi-au revenit rapid, au reuşit egalarea şi am fi meritat mai mult. Dacă avem această atitudine în toate meciurile, suntem pe drumul cel bun”.

Tot duminică, Pandurii Tg. Jiu nu a reuşit decât un egal pe terenul ultimei clasate, Corona Braşov, scor 1-1, în timp ce Concordia Chiajna s-a impus în deplasare în faţa celor de la FC Botoşani (2-0).

Rezultate Liga I, etapa a 16-a

U Cluj - FC Braşov 2-0 (Lemnaru 25, Kovacs 39)
ACS Poli - Astra 1-2 (Nanu 88 / Cristescu 53, 79)
Viitorul - Oţelul 4-3 (Mitrea 7, 39, Axente 20, 22 / Henrique 75, Sipovic 77, Bejan 90+3 autogol)
FC Vaslui - Ceahlăul 3-0 (Sălăgeanu 3, Temwanjera 73, Antal 84)
Săgeata - Dinamo 0-1 (Curtean 49)
FC Botoşani - Concordia 0-2 (Welington 58, Roşu 78)
Corona - Pandurii 1-1 (Buş 4 pen / Shamsim 17)
Steaua - Petrolul 1-1 (Prepeliţă 45+3 / Benga 78)

Clasament Liga I: 1.Astra 35p (15j), 2.Steaua 31p (13j), 3.Petrolul 31p, 4.Pandurii 28p, 5.Ceahlăul 26p... 15.Oţelul 14p, 16.U Cluj 13p (15j), 17.Viitorul 13p (15j), 18.Corona 7p.