Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Liga I, ultima etapă: Steaua învinge cu 3-1 pe CFR Cluj şi prinde Europa. Dinamo, umilită la Timişoara

Sursa foto: Foto: Intact Images
21 Mai 2011   •   18:53

Steaua nu mai este nevoită să aştepte finala Cupei României pentru a fi sigură că va evolua în sezonul viitor al cupelor europene. Echipa din Ghencea a câştigat pe terenul lui CFR Cluj, scor 3-1, şi, profitând de eşecul lui Dinamo la Timişoara reuşeşte chiar să-şi depăşească marea rivală în clasamentul Ligii I.

Roş-albaştrii au început tare meciul din Gruia şi, în minutul 18 conducea deja cu 2-0, după golurile reuşite de Romeo Surdu şi Bănel Nicoliţă. CFR a redus din acantajul oaspeţilor înainte de pauză, prin Sergiu Buş, însă nu a reuşit să şi egaleze, deşi a beneficiat de câteva ocazii în partea a doua. Mai mult decât atât, cu 20 de minute înainte de final, căpiranul clujenilor, Cadu, a fost eliminat, primind al doilea cartonaş galben în urma unui fault dur. În minutul 88, Bilaşco a stabilit rezultatul final, înscriind din apropiere după o greşeală a lui Mincă.

Prin victoria de la Cluj, Steaua nu a mai fost nevoită să aştepte rezultatul meciului de la Craiova, dintre Universitatea şi Gaz Metan. Oltenii au deschis scorul prin Mihai Costea, oaspeţii restabilind egalitatea după golul lui Liţu, aflat la locul potrivit după ce Eric a ratat un penalty. La cinci minute de la debutul părţii secunde, partida de pe Ion Oblemenco a fost întrerupt, din cauza condiţiilor meteo care făceau imposibilă desfăşurarea întâlnirii.  Meciul a fost reluat după aproximativ două ore, Pârvulescu înscriind golul victoriei pentru ardeleni în minutul 89.

Poli Timişoara şi-a consolidat poziţia secundă în clasamentul Ligii I, după ce a învins pe teren propriu, scor 4-1, pe Dinamo. Gazdele au deschis scorul prin Luchin, însă „câinii” au egalat prin Ţucudean. Nikolic i-a adus din nou în avantaj pe oamenii lui Dusan Uhrin jr înainte de pauză, apoi a realizat dubla în startul părţii secunde. Rezultatul final a fost stabilit cu 13 minute înainte de final de Ignjatijevic. În aceste condiţii, victoria obţinută de FC Vaslui împotriva Pandurilor, scor 1-0, gol marcat de Cânu, contează doar pentru statistică.

Campioana Oţelul Galaţi a încheiat campionatul cu o victorie în deplasare. Echipa antrenată de Dorinel Munteanu a câştigat cu 1-0 pe terenul Astrei, unicul gol al partidei fiind marcat de Punosevac. Tot la limită, şi tot cu 1-0, s-a impus şi Rapid. Giuleştenii au învins acasă pe FC Braşov, prin reuşita lui Sburlea, şi termină sezonul pe locul 4.

Universitatea Cluj s-a impus la Târgu Mureş cu 2-0, goluri Păcurar şi Machado, încheind astfel actuala ediţie a Ligii I pe poziţia a opta, înaintea marii rivale locale, CFR, campioana de anul trecut aflându-se pe un surprinzător şi ruşinos loc 10.

Două dintre echipele care au retrogradat şi-au luat adio de la Liga I cu victorii. Sportul Studenţesc a făcut spectacol pe teren propriu, învingând cu 5-1 pe Unirea Urziceni, o altă formaţie care va evolua în sezonul viitor la matineu. Curelea, cu un hattrick, şi Ferfelea, autor al unei duble, au anulat avantajul luat de ialomiţeni în startul partidei din Regie după golul lui Tobă. Un succes frumos a obţinut şi Victoria Brăneşti, care a câştigat cu 2-0 în faţa Gloriei Bistriţa, prin reuşitele lui Oprea şi Zuluf.

Rezultate Liga I, etapa a 34-a

FCM Târgu Mureş - U Cluj 0-2 (Păcurar 53, Machado 74)
CFR Cluj - Steaua 1-3 (Sg. Buş 43 / Surdu 5, Nicoliţă 18, Bilaşco 88)
Victoria Brăneşti - Gloria Bistriţa 2-0 (B. Oprea 28, Zuluf 30)
U Craiova - Gaz Metan 1-2 (M. Costea 25 / Liţu 35, Pârvulescu 89)
Astra - Oţelul 0-1 (Punosevac 20)
Sportul - Unirea Urziceni 5-1 (Curelea 33, 56, 71, Ferfelea 76, 82 / Tobă 2)
Pandurii - FC Vaslui 0-1 (Cânu 76)
Rapid - FC Braşov 1-0 (Sburlea 8)
Poli Timişoara - Dinamo 4-1 (Luchin 13, Nikolic 37, 59, Ignjatijevic 78 / Ţucudean 27)