Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Mediaş scoate Timişoara din lupta pentru titlu, după 2-0 pe Bega. Sabău şi-a anunţat demisia (VIDEO)

10 Mai 2010   •   21:05

Gaz Metan Mediaş a învins pe FC Timişoara cu scorul de 2-0, în deplasare, într-un meci din etapa a 32-a a Ligii I. Gaz Metan a reuşit prima victorie pe Bega în trei meciuri, însă a fost una controversată, după ce arbitrii au lăsat jocul să continue în minutul 22, când mingea şutată de Contra de la marginea careului a lovit transversala şi a căzut dincolo de linia porţii.

Brazilianul Eric de Oliveira a deschis scorul în minutul 33 şi tot el a stabilit scorul final în minutul 83, când Timişoara juca deja în zece oameni, după eliminarea lui Cosmin Contra. "Guriţă" a avut un atac nervos şi violent asupra lui Silvăşan, iar Adrian Comănescu i-a arătat direct cartonaşul roşu.

În urma acestui rezultat, FC Timişoara a ajuns pe locul patru, cu două etape înainte de final, la cinci puncte de liderul CFR Cluj. La finalul partidei, Sabău a declarat că va renunţa la postul de antrenor indiferent ce se va întâmpla în ultimele două etape. "Mai stau două etape şi apoi, indiferent de rezultate voi pleca de la Timişoara. Decizia e luată şi nu mă voi răzgândi", a declarat Sabău.

Preşedintele Marian Iancu a spus că el nu are motive să îl dea afară şi că nu înţelege motivele lui Sabău. "Dacă e bărbat, să vorbească cu mine. Eu nu am motive să îl dau afară pe Sabău", a spus Iancu, după care a acuzat şi arbitrajul: "Astăzi ni s-a scos mingea din poartă.

Au evoluat echipele:
FC Timişoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim, 16. Luchin, 28. Cisovsky, 3. Sepsi - 7. Curtean (10. Parks '60) 5. Alexa, 55. Bourceanu (21. Goga '46) - 34. Contra - 9. Cociş, 17. Magera (20. Cl. Ionescu '74). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Gaz Metan: 30. Buchta - 16. R. Zaharia, 3. Trtovaci, 13. Akaki, 15. Hoban - 8. Pârvulescu, 21. Todea, 5. A. Munteanu, 27. Eric (20. Nohai '89) - 29. Gallanis (6. Bozeşan '59) - 77. Silvăşan (24. Cigan '90+1). Antrenor: Cristian Pustai.