Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Mugurel Buga aduce victoria Braşovului în meciul cu Petrolul

Mugurel Buga aduce victoria Braşovului în meciul cu Petrolul

de M.T.    |    18 Sep 2011   •   00:53
FC Braşov a câştigat cu 1-0 meciul de pe teren propriu cu Petrolul Ploieşti din etapa a 7-a din Liga I. Unicul gol al partidei a fost marcat de Mugurel Buga.

Oaspeţii au avut prima ocazie a întâlnirii, Apostu trimiţând în bară, după ce a reuşit să-l dribleze şi pe Felgueiras, dar cei care au înscris au fost elevii lui Daniel Isăilă, în minutul 22.

Cristescu i-a pasat excelent lui Buga, iar fostul rapidist, scăpat singur cu Zendeli, l-a executat cu sânge rece pe portarul ploieştenilor.

Petrolul putea egala înainte de pauză, însă lovitura de cap a lui Opriţa a fost excelent blocată de goalkeeperul gazdelor.

Acelaşi Opriţa, imitat de Roman, au irosit cele mai mari şanse ale echipei lui Răchită în partea a doua, în timp ce braşovenii s-ar fi putut desprinde decisiv la ocaziile lui Kanu şi Hadnagy.

În minutele de prelungire, Voiculeţ a primit două cartonaşe galbene într-un timp extrem de scurt şi a fost eliminat.

În urma acestui rezultat, Braşovul acumulează 10 puncte şi urcă pe locul 9, în timp ce Petrolul cade pe poziţia a 13-a, cu 7 puncte.

FC Braşov: Felgueiras - Velayos, Majernik, Munteanu, Cr. Ionescu - Kanu (Paez 64), Madeira, Cristescu, Chipciu - Buga (Hadnagy 69), Mutinho (Voiculeţ 51)

Petrolul: Zendeli - Străuţ, Sipovici, Petrovici, P.Stoica - Negru, Fl. Dumitru (M. Roman 58), Enescu, Stoimirovici (Cataramă 58) - Opriţa, Apostu (Bărbulescu 74)