Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Naţionala under-19 a României a învins Italia în preliminariile Campionatului European

Sursa foto: Foto: gsp.ro
de M.T.    |    07 Oct 2011   •   10:41

Echipa naţională under-19 a României a câştigat primul meci din grupa a 3-a a primului tur de calificare la Campionatului European, ediţia 2011-2012.

La Varberg, în Suedia, echipa antrenată de Ovidiu Stângă s-a impus cu 2-1 în faţa Italiei. „Azzurri” au deschis scorul prin Simone Ganz în minutul 21, dar micii „tricolori” au întors rezultatul spectaculos prin două goluri în finalurile de repriză.

Stănescu a egalat pentru România în minutul 45, pentru ca, în prelungirile partidei, Cristian Grava să marcheze golul victoriei.

Ovidiu Stângă a folosit echipa: Alexandru Buzbuchi - Constantin Nica, Cornel Ene (71 Andrei Vaştag), Rareş Cucui, Bogdan Vătăjelu, Bogdan Ţîru, Raphael Andrei Stănescu (74 Florentin Matei), Cristian Gavra, Alexandru Ioniţă, Alexandru Margina, Claudiu Bumba (87 Cristian Popovici).

În cel de-al doilea meci din grupa a 3-a, Azerbaidjanul a învins echipa gazdă, Suedia, cu scorul de 1-0.

România mai are de jucat împotriva Azerbaijanului (8 octombrie) şi Suediei (11 octombrie), la Turul de Elită urmând să se califice primele două clasate în fiecare dintre cele 12 grupe şi cea mai bună echipă de pe locul 3.