Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Oţelul Galaţi bate la porţile Europa League, după 3-0 la Astra Ploieşti

Oţelul Galaţi bate la porţile Europa League, după 3-0 la Astra Ploieşti

09 Mai 2010   •   22:28

Astra Ploieşti a pierdut duminică cu scorul de 0-3 partida susţinută pe teren propriu în faţa echipei Oţelul Galaţi, contând pentru etapa a 32-a a Ligii I.

Giurgiu a deschis scorul înainte de pauză, cu un şut din interiorul careului, după ce Strătilă a preluat greşit. După o oră de joc, Sălăgeanu a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă şi Sergiu Costin a dublat avantajul pe tabela de marcaj cu o lovitură de cap, la colţul lung.

Scorul final a fost stabilit de Antal în minutul 86, care l-a învins pe Miron cu un şut de la zece metri lateral stânga, astfel că Astra rămâne la doar patru puncte deasupra zonei de retrogradare, în timp ce Oţelul s-a apropiat la două puncte de Dinamo şi de Europa League.

Au evoluat echipele:
Astra Ploieşti: 82. Miron - 4. Mihalache, 5. Rohat, 3. Oprsal, 17. V. Sandu (6. Semeghin '62) - 18. Strătilă, 16. V. Gheorghe (7. Paulinho '62), 8. Seto, 20. Al. Stan - 19. L. Ganea, 10. Cl. Tudor. Antrenor: Marin Barbu.

Otelul Galaţi: 12. Grahovaci - 3. Râpă, 16. Sârghi, 18. Sg. Costin, 23. Sălăgeanu - 37. Viglianti, 29. Giurgiu - 7. L. Iorga (8. Antal '65), 32. G. Paraschiv, 11. Ochiroşii (20. Cojoc '76) - 9. Axente (15. Ibeh '89). Antrenor: Dorinel Munteanu.