Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Oţelul Galaţi - Gloria Bistriţa 3-0. Revelaţia returului, în dificultate

Oţelul Galaţi - Gloria Bistriţa 3-0. Revelaţia returului, în dificultate

Sursa foto: dorinel munteanu
10 Apr 2010   •   17:45

Trupa lui Dorinel Munteanu a administrat Gloriei Bistriţa cea de-a treia înfrângere consecutivă în Liga I. Moldovenii s-au impus cu 3-0 în duelul de sâmbătă, de pe stadionul din Galaţi, la capătul unui meci tensionat, dominat în mare măsură de gazde. Golurile au fost marcate de Antal, Viglianti şi Pena.
Era abia minutul 4 când arbitrul partidei a arătat centrul terenului pentru prima oară. Arbitrul Unimătean a sancţionat faultul în careu comis de Velcovic asupra lui Antal, iar acesta din urmă a transformat lovitura de pedeapsă care a urmat. Meciul a devenit tensionat în minutul 49, când brazilianul Moraes, omul începutului de retur pentru Bistriţa, l-a lovit cu cotul în gură pe Râpă şi a provocat un meleu între jucători. Scorul a fost majorat de Viglianti în minutul 76, când mijlocaşul a şutat imparabil de la 10 metri, în timp ce ultimul gol a fost semnat de Pena, cu patru minute înainte de final, după o lovitură de cap a lui Viglianti care l-a păcălit pe portarul Albuţ.
În urma rezultatului, Gloria Bistriţa rămâne momentan pe locul 10 în Liga 1, dar poate fi depăşită în această etapă de Astra Ploieşti, Gaz Metan sau egalată la puncte de Universitatea Craiova. Oţelul, în schimb, urcă pe locul 8, cu 39 de puncte după 27 de partide disputate.

Formaţiile de joc:
Oţelul: 12. Grahovac - 3. Râpă, 31. Sipovici, 16. Sârghi, 23. Sălăgeanu - 26. I. Neagu, 29. Giurgiu - 8. Antal (20. Cojoc '77), 15. Ibeh (37. Viglianti '63), 11. Ochiroşii (7. L. Iorga '68) - 27. Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu.
Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 28. D. Matei, 3. Ciucă, 18. Frăsinescu, 5. Velcovici - 2. C. Petre (9. Keita '64), 6. A. Mureşan, 7. Coroian (11. Rui Tavares '21), 30. Băjenaru (23. Mandea '76) - 24. Hora, 10. Moraes. Antrenor: Marius Şumudică.