Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Oţelul Galaţi învinge Dinamo cu 2-1 şi rămâne pe primul loc în Liga I

Oţelul Galaţi învinge Dinamo cu 2-1 şi rămâne pe primul loc în Liga I

01 Oct 2010   •   22:30

Liderul Ligii I şi-a respectat blazonul. Cu un moral excelent după ce etapa trecută a învins Steaua cu 1-0, Oţelul Galaţi a dat lovitura şi în Ştefan cel Mare, clătinând serios scaunul de antrenor al lui Ioan Andone. Oţelul s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Dinamo, care nu a mai câştigat de 5 partide, de la acel 6-2 cu FCM Târgu Mureş din 21 august.

Echipa lui Dorinel Munteanu putea deschide scorul încă din minutul 23, când Dolha l-a faultat în careu pe Antal, însă acesta din urmă a ratat lovitura de pedeapsă. A deschis scorul Sălăgeanu, pe finalul reprizei, când a executat o lovitură liberă din afara careului şi mingea a fost deviază de zid în poartă.

Dinamo a egalat în minutul 71 prin Cătălin Munteanu, care a reluat din 12 metri cu capul, însă bucuria gazdelor a fost de scurtă durată, Silviu Iulie înscriind şi el cu capul în minutul 74. Finalul i-a găsit pe dinamovişti în inferioritate numerică, după ce Andrei Cristea a fost eliminat pentru lovirea lui Râpă fără minge.