Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Oţelul învinge pe Timişoara şi câştigă primul titlu pentru o echipă din Moldova

Oţelul învinge pe Timişoara şi câştigă primul titlu pentru o echipă din Moldova

Sursa foto: Foto: Intact Images
15 Mai 2011   •   22:40

Oţelul Galaţi a câştigat duminică primul titlu de campioană a României din istoria sa şi primul titlu pentru o echipă din Moldova, după ce a reuşit să se impună, pe teren propriu, în faţa principalei contracandidate la titlu, FC Timişoara.

Oţelul a învins, duminică seara, pe Timişoara, la Galaţi, cu scorul de 2-1. Pentru echipa antrenată de Dorinel Munteanu a deschis scorul Antal în minutul 15, Zicu a egalat în debutul părţii secunde, pentru ca Pena să înscrie golul victoriei în minutul 71.

La Oţelul au evoluat: Grahovac, Râpă, Costin, Sîrghi, Sălăgeanu, Filip, Giurgiu, Antal (înlocuit de S. Ilie în minutul 81), Viglianti (schimbat cu Ibeh în prelungiri), Buş şi Paraschiv (înlocuit de Pena '62).

FC Timişoara: Taborda (înlocuit cu Pantilimon, '19), Luchin, Burcă, Ghionea, Sepsi, Goga, Bourceanu, Alexa, Ignjatijevici (schimbat de Magera, '75), Zicu şi Rickets (pentru care a intrat Zăgrean în minutul 86).