Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Pandurii - Poli Iaşi 1-1. Remiză avantajoasă pentru "U" Craiova şi Internaţional

Sursa foto: sorin cartu
05 Mai 2010   •   19:18

Golul lui Viveiros din minutul 89, prin care Politehnica a egalat Pandurii la Târgu-Jiu, a fost mană cerească pentru Universitatea Craiova şi Internaţional Curtea de Argeş. Pandurii şi Poli Iaşi, egale la puncte şi aflate pe primele locuri retrogradabile, s-au încurcat reciproc şi se situează la trei puncte de rămânerea în prima divizie în sezonul viitor.
Sorin Cârţu şi Dumitru Dumitriu, doi antrenori cu multă experienţă, dar aflaţi într-o postură cât se poate de ingrată, au încercat să îşi apropie echipele la un punct de Universitatea Craiova. Gazdele au fost cele care au deschis scorul, în minutul 30, prin Stromajer. Popete a profitat de respingerea greşită a lui Brăneţ la şutul lui Hidişan, a centrat la Stromajer iar acesta a înscris cu capul. Totul mergea perfect pentru gazde, după ce Adrian Ilie a fost eliminat în minutul 83.
Cu toate acestea, moldovenii au reuşit o egalare miraculoasă, în minutul 89. Viveiros a trimis un şut fulgerător de la 25 de metri chiar în vinclul porţii lui Mingote, aducând un punct formaţiei lui Dumitru Dumitriu.

Formaţiile de joc:
Pandurii Târgu Jiu: 80. Mingote - 14. Popete, 18. Martinovici, 4. Chibulcutean, 6. Cardoso - 10. Hidişan, 25. Tremonti (5. Păcurar '63), 16. Rusu, 8. Orac - 20. Stromajer (9. I. Stancu '79), 21. Kamara (23. Raskovici '46). Antrenor: Sorin Cârţu.
Poli Iaşi: 1. Brăneţ - 30. Străuţ, 21. Mihajlov, 23. Ad. Ilie, 28. L. Munteanu - 24. Straton (19. Bersnjak '55), 8. Ignatov, 26. V. Negru - 11. Bujor, 99. V. Badea (17. Diarrassouba '62), 14. Păun (16. Viveiros '53). Antrenor: Dumitru Dumitriu.