Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Pandurii Tg. Jiu - CFR Cluj 1 - 0. Apărarea lui Cârţu aduce trei puncte valoroase

Pandurii Tg. Jiu - CFR Cluj 1 - 0. Apărarea lui  Cârţu aduce trei puncte valoroase
Sursa foto: sorin cartu
11 Sep 2009   •   23:45

Clujul pleacă din nou cu capul jos după întâlnirea cu Sorin Cârţu, după ce a dominat mare parte din întâlnirea cu Pandurii Tg Jiu. Deşi a început meciul în forţă, CFR Cluj nu a reuşit să găsească spaţiul porţii, cu toate că jucătorii lui Conceicao s-au instalat în careul advers din primul minut.
Autobaza lui Cârţu a reuşit însă să blocheze atacurile ardelenilor.
Prima repriză a adus egalitate la ocazii- trei.
Astfel, Pandurii Târgu Jiu a reuşit să treacă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), de CFR Cluj, în prima partidă din cadrul etapei a VI-a a Ligii I.
Unicul gol al partidei a fost marcat de Păcurar, în minutul 62, din penalty.

"Feroviarii" dominaseră primele 20 de minute ale meciului, gazdele fiind mai mult spectatori, la fazele de gol ale ardelenilor.

Startul reprizei secunde a fost semnat de Stromajer, care a obţinut lovitura de la 11 metri pentru gazde, transformată de Păcurar.

Istoria s-a repetat, cu gazdele închizând jocul şi mai mult. Faulturi şi întreruperi dese ale jocului au marcat finalul meciului, punctat de nouă cartonaşe galbene.

Clujul este deja la a doua înfrângere a sezonului.

Gorjenii au acumulat 13 puncte, iar "ardelenii" au rămas cu cele 11 puncte din primele 5 etape.

Pandurii: 80. Mingote - 14. Popete, 18. Martinovic, 4. Chibulcutean, 6. Cardoso - 8. Nalaţi (5. Păcurar '46), 21. Stângă, 24. Murgan, 29. Grecu (15. Ghindeanu '46) - 23. Raskovici (7. Arrieta '87) , 20. Stromajer. Antrenor: Sorin Cârţu.

CFR: 44. Stăncoiu - 2. Toni, 6. Mureşan, 20. Cadu, 4. Panin - 23. Mara (77. Deac '65), 31. Dani (29. Didi '77), 8. Peralta, 19. Culio -17. Kone, 7. Dubarbier (99. Nei '65). Antrenor: Antonio Conceicao.

Cartonaşe galbene: Raskovici '63, Păcurar '79, Ghindeanu '89, Arrieta '90+3, Popete '90+7 / Mureşan '36, Dani '63, Tony '80, Peralta '90+2.

Arbitri: Sebastian Colţescu (centru) - Octavian Şovre, Eduard Dumitrescu (asistenţi) - Adrian Comănescu (rezervă).

Observatori: Nicolae Rainea, Alexandru Boc.

La partidă au asistat aproximativ 8.000 de spectatori, printre care şi fostul arbitru internaţional Ion Crăciunescu şi directorul Departamentului Internaţional din cadrul Federaţiei Române de Fotbal, Florin Prunea.