Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Patru, Doamne, şi toate au luat câte trei: Înfrângeri pe linie în Europa League pentru Steaua, Dinamo, Timişoara şi CFR Cluj

06 Noi 2009   •   00:05

FC Timişoara şi Dinamo Bucureşti de la ora 20:00, iar Steaua Bucureşti şi CFR Cluj de la ora 22:05, au jucat meciuri decisive în vederea calificării în primăvara Europa League. După rezultatele pozitive din prima etapă a competiţiei, pentru cele patru formaţii româneşti angrenate în grupele Europa League au urmat trei etape de coşmar. Dinamo, FC Timişoara şi Steaua au nevoie de două victorii în ultimele două etape, precum şi de înfrângeri pentru contracandidate, pentru a mai spera la primăvara europeană. CFR Cluj a ratat un punct preţions în partida cu Sparta Praga, de pe teren propriu, şi este ultima în grupă, dar cu şanse mai mari decât celelalte formaţii din Liga 1.

Fenerbahce - Steaua 3-1
Min 15: Andre Santos deschide scorul pentru Fenerbahce, cu un şut cu exteriorul pe colţul lung al porţii lui Zapata.
Min 37: Bănel Nicoliţă centrează de pe partea stângă în faţa porţii şi Pantelis Kapetanos înscrie primul gol al Stelei în Europa League, împingând balonul în poarta lui Volkan Demirel.
Min 52: Alex bate o lovitură liberă de pe partea stângă şi Bilica reia cu capul în poarta lui Zapata.
Min 66: Alex face şah mat apărarea Stelei, îşi face loc printre 5-6 jucători şi şutează plasat în stânga lui Zapata, ducând scorul la 3-1.

Cititi cronica partidei Fenerbahce - Steaua aici

Iată formaţiile de start:
Fenerbahce Istanbul: 1. Volkan - 77. Gokhan, 2. Lugano, 58. Bilica, 3. R. Carlos - 66. Mehmet Topuz, 16. Cristian, 5. Emre, 27. A. Dos Santos - 10. Alex - Kazîm. Antrenor: Christoph Daum.

Steaua Bucureşti: 1. Zapata - 18. P. Marin, 17. Baciu, 24. Ghionea, 5. Rada - 26. Bicfalvi - 7. Szekely, 14. Toja, 16. Nicoliţă - 6. Tănase - 9. Kapetanos. Antrenor: Mihai Stoichiţă.

Twente - Serif 2-1
În cealaltă partidă a grupei, Twente a primit vizita moldovenilor de la Şerif Tiraspol şi s-a impus cu scorul de 2-1. Stoch a fost eroul gazdelor, deschizând scorul în minutul 8 şi aducând victoria cu un minut înainte de final, după ce Şerif egalase prin autogolul lui Tiote, din minutul 68.

Clasament grupa H:
1. Fenerbahce - 9p
2. Twente - 7p
3. Şerif Tiraspol - 4p
4. Steaua - 2p

CFR Cluj - Sparta Praga 2-3

Min 5: Fiind poate echipa din Liga I cu cele mai multe şanse să ajungă în 16-imi, CFR Cluj dezamăgeşte în debutul partidei de pe teren propriu cu Sparta Praga. Cehii au deschis scorul prin Holenda, care a profitat de o apărare visătoare a ardelenilor.
Min 13: Un minut cu ghinion pentru clujeni, ba chiar dezastruos. Holenda face 2-0 pentru Sparta Praga.
Min 25: Lacina Traore preia în careu şi şutează din prima, readucând CFR Cluj pe drumul bun.
Min 64: Mureşan vede al doilea cartonaş galben şi este eliminat, după un fault din spate.
Min 88: Arbitrul turc nu gustă protestele lui Mara şi îi arată şi acestuia al doilea cartonaş galben.
Min 90+1: Dubarbier este omul finalului de meci şi reuşeşte să înscrie cu un şut excelent din interiorul careului, deşi CFR juca în opt oameni de câmp.
Min 90+2: CFR Cluj ratează o ocazie uriaşă prin Peralta, cere şi penalty, însă cehii pleacă pe contraatac şi doar bara îi salvează pe ardeleni de la o înfrângere pe final.
Min 90+5: Inevitabilul se produce şi CFR trece de la extaz la agonie. Wilfried înscrie pe contraatac, după ce portarul Clujului a încercat chiar să facă penalty.

Cititi cronica partidei CFR Cluj - Sparta Praga aici

CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 2. Tony, 20. Cadu, 15. Alcantara, 4. Panin - 6. Mureşan - 19. Culio, 8. Peralta, 77. Deac - 99. Nei, 9. Traore. Antrenor: Antonio Conceicao.

Sparta Praga: 29. Blazek - 13. Kusnir, 6. Hubnik, 2. Repka, 3. Pamici - 20. Kucka, 11. Zofcak, 25. Vacek, 22. Zeman - 17. Holenda, 12. Wilfried. Antrenor: Jozef Chovanec.

Copenhaga - PSV 1-1
În cealaltă partidă a grupei, PSV s-a deplasat în Danemarca pentru meciul cu Copenhaga, şi a remizat, scor 1-1. Gazdele au deschis scorul prin Gronkjaer din penalty, în minutul 40, iar PSV a egalat în minutul 72, prin Dzsudzsak.

Clasament grupa K:
1. PSV - 8p
2. Sparta Praga - 7p
3. Copenhaga - 4p
4. CFR - 3p

Anderlecht - FC Timişoara 3-1
Min 28: Suarez cade în careu la un duel cu Maxim şi tot el îl execută pe Pantilimon, de la punctul cu var.
Min 50: Parks reuşeşte să egaleze pentru Timişoara, cu o lovitură de cap, după un corner, însă bucuria golului este umbrită de acţiunile fanilor bănăţeni, care aprind torţe şi le aruncă pe teren, în direcţia adversarilor şi a unui arbitru asistent.
Min 55: După cinci minute de întrerupere, arbitrul reia partida, nu înainte să predea observatorului obiectele cu care timişorenii au aruncat din tribune. Toate acestea sub ochii preşedintelui UEFA, Michel Platini, invitat special la acest meci de către belgieni.
Min 69: Anderlecht revine în avantaj, după ce Boussoufa a trimis cu capul dintre trei fundaşi bănăţeni.
Min 90: Jonathan Legear pleacă pe contraatac şi după o cursă de 60 de metri îl lobează excelent pe Pantilimon şi pecetluieşte soarta partidei.

Citeste cronica partidei Anderlecht - Timisoara aici

Anderlecht Bruxelles: 24. Proto - 30. Gillet, 23. Juhasz, 2. Mazuch, 3. Deschacht - 10. Kanu, 99. Sare, 5. Biglia, 11. Boussoufa - 9. Suarez, 26. Lukaku. Antrenor: Ariel Jacobs.

FC Timişoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim, 13. Scutaru, 6. Nibombe, 20. Maxim - 55. Bourceanu, 5. Alexa, 10. Art. Karamyan - 27. Magera - 18. G. Bucur, 9. Parks. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Dinamo Zagreb - Ajax 0-2
În cealaltă partidă a grupei Dinamo Zagreb a pierdut pe teren propriu partida cu Ajax Amsterdam, scor 2-0. Ajax a deschis scorul în minutul 14, prin Pantelic, iar în minutul 36 situaţia s-a complicat pentru croaţi, care au rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Cufre. Chiar înainte de pauză, De Zeeuw a dus scorul la 2-0, în timp ce Dinamo a reuşit şi ea o "dublă", la cartonaşe roşii, Calello fiind eliminat în repriza secundă pentru două galbene.

Olandezii s-au distanţat astfel la 6 puncte de FC Timişoara, în clasamentul grupei A, şi doar o minune îi mai poate menţine pe bănăţeni în competiţie. FC Timişoara are nevoie de două victorii, dintre care una în meciul direct cu Ajax, coroborate cu două înfrângeri pentru olandezi.

De cealaltă parte, Anderlecht s-a calificat deja în primăvara europeană, singura formaţie care o mai poate ajunge la numărul de puncte fiind FC Timişoara, însă belgienii au avantajul meciurilor directe în acest caz.

Clasament grupa A:
1. Ajax - 8p
2. Anderlecht - 8p
3. Timişoara - 2p
4. Dinamo Zagreb - 0p (penalizată cu trei puncte după incidentele cauzate de suporteri la meciul de la Timişoara)

Dinamo - Galatasaray 0-3
Min 23: Harry Kewell deschide scorul pentru Galatasary, cu un şut de la marginea careului, pe colţul lung, după o preluare ca la carte.
Min 25: Nu trec nici două minute că Shabani Nonda duce scorul la 2-0, astfel încât turcii îşi arată încă o dată supremaţia în faţa formaţiei Dinamo, după 4-1 la Istanbul.
Min 55: Mehmet Topal prinde un şut senzaţional de la marginea careului, lateral stânga, şi duce scorul la 3-0.
Min 67: N'Doye, poate cel mai bun jucător dinamovist din acest sezon, vede al doilea cartonaş galben şi îşi lasă echipa în dezavantaj numeric. Nu că ar mai fi contat.

Citeste cronica partidei Dinamo - Galatasaray aici

Dinamo Bucureşti: 12. Dolha - 25. Scarlatache, 4. Moţi, 30. Tamaş, 3. Pulhac - 22. Torje, 5. D. Kone, 29. N'Doye, 20. Ad. Cristea - 31. Alexe, 99. Cl. Niculescu. Antrenor: Cornel Ţălnar.

Galatasaray Istanbul: 25. Leo Franco - 55. Sabri, 5. Gokhan Zan, 76. Servet Cetin, 22. Hakan Balta - 8. Ozbek, 14. Mehmet Topal, 16. Mustafa Sarp - 10. Arda Turan, 20. Nonda, 19. Kewell. Antrenor: Franck Rijkaard.

Sturm Graz - Panathinaikos Atena 0-1
În cealaltă partidă a grupei Panathinaikos Atena a învins cu 1-0 la Sturm Graz, graţie golului marcat de Katsouranis în minutul 70. Ca şi în cazul echipei FC Timişoara, Dinamo mai are şanse doar teoretice să continue în Europa League. "Câinii roşii" au nevoie de victorii cu Panathinaikos şi Sturm Graz, iar în acelaşi timp grecii să piardă şi meciul cu Galatasaray.

Altfel, formaţia turcă şi-a asigurat deja prezenţa în 16-imile competiţiei.