Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Petrolul a pierdut în faţa Concordiei Chiajna, după ce a condus cu 3-1. Răchită şi-a dat demisia

de M.T.    |    22 Mar 2012   •   10:14

Petrolul Ploieşti a pierdut halucinant meciul din etapa a 22-a din Liga I, disputat pe teren propriu împotriva Concordiei Chaijna, scor 3-4, deşi în minutul 84 al întâlnirii conducea cu 3-1.

În urma acestui eşec, care îi duce pe prahoveni pe locul 16 al clasamentului, antrenorul Valeriu Răchită şi preşedintele Alexandru Crângu au decis să demisioneze.

Tunisianul Younes Hamza a deschis scorul pentru gazde în minutul 23, după o combinaţie cu Zerka, dar ilfovenii au egalat cu zece minute înainte de pauză, Rocha păcălind pasul la offside al apărării Petrolului înainte de a-l învinge pe Gritti.

Ploieşteni au intrat însă la vestiare în avantaj, Hamza reuşind dubla în minutul 44, excelent servit de centrarea lui Străuţ. Jucătorul african şi-a completat hattrick-ul în repriza a doua, transformând în gol pasa primită de la Opriţa.

Echipa lui Laurenţiu Reghecampf a reuşit însă o revenire senzaţională pe final, începută de golul lui Alex dos Santos din minutul 85 şi continuată de acelaşi jucător, care a egalat în ultimul minut al timpului regulamentar, pentru ca Dinu să aducă o victorie nesperată oaspeţilor în prelungirile partidei.

La finalul întâlnirii, site-ul oficial al ploieştenilor a anunţat printr-un comunicat că antrenorul Valeriu Răchită şi preşedintele Alexandru Crângu au renunţat la posturile lor: „Ca urmare a rezultatelor nefavorabile din ultima perioadă, precum şi a reacţiei spectatorilor de după înfrângerea din partida cu Concordia Chiajna, preşedintele Alexandru Crângu şi antrenorul principal Valeriu Răchită au decis să se retragă din funcţiile ocupate”.

Noua conducere tehnică urmează să fie anunţată în zilele următoare.

Petrolul: Gritti - Străuţ (Dina 90+2), Melinte, Bikana, Ben Djemia - Mustivar, V. Negru (Stoimirovic 40) - Opriţa (Buhuşi 85), Boudjemaa, Hamza Younes - Zerka

Concordia: Gospodinov - Krumov, Mamele, Bratu, Guilherme - Filip, Petrovic (V. Dinu 28) - Ad. Popa, I. Iordache (Dos Santos 46), V. Munteanu (Iancu 79) - Rocha.