Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Petrolul - Oţelul 2-1. Opriţa, decisiv în faţa campioanei en-titre

Petrolul - Oţelul 2-1. Opriţa, decisiv în faţa campioanei en-titre

26 Iul 2011   •   09:59

Nou-promovata Petrolul Ploieşti a debutat cu dreptul în Liga I de fotbal, unde a revenit după o pauză de 7 ani, printr-o victorie cu 2-1 în faţa campioanei en-titre, Oţelul Galaţi.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 26 prin Punosevac, dar Oţelul a rămas în zece oameni spre finalul reprizei, după ce autorul golului a văzut al doilea cartonaş galben.

În repriza a doua, campioana a rămas în 9 jucători, Antal fiind eliminat tot pentru cumul de cartonaşe, iar Petrolul a izbutit să egaleze prin Opriţa. Fostul stelist a reuşit şi golul victoriei, în ultimul minut, cu un şut superb la vinclu.

După ce campioana a rămas în 9 jucători (Antal eliminat şi el pentru al doilea galben), Petrolul a reuşit egalarea prin Opriţa (71), fostul stelist reuşind şi golul victoriei în ultimul minut (90), cu un şut superb la vinclu.

Cu acelaşi scor, 2-1, s-au încheiat şi partidele dintre Sportul Studenţesc şi Concordia Chiajna, respectiv FC Braşov-Gaz Metan Mediaş.