Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Petrolul rămâne în lupta pentru titlu, după 2-0 cu Oţelul Galaţi

Petrolul rămâne în lupta pentru titlu, după 2-0 cu Oţelul Galaţi

de M.T.    |    03 Mar 2014   •   10:04

Petrolul Ploieşti rămâne în lupta pentru titlu, echipa antrenată de Cosmin Contra reuşind să se impună cu 2-0 pe teren propriu în faţa celor de la Oţelul Galaţi, într-un meci din etapa a 21-a din Liga I.

Ploieştenii au profitat astfel de paşii greşiţi făcuţi în această rundă de principalele contracandidate, Steaua şi Astra. Roş-albaştrii au reuşit doar o remiză pe teren propriu cu Dinamo, în timp ce giurgiuvenii au pierdut surprinzător în deplasare cu Universitatea Cluj.

„Vreau să luăm fiecare meci în parte. Dacă la jumătatea acestui retur ne vom afla aproape de lupta la titlu, o vom face. Dar ca să ajungem acolo ne trebuie atitudinea din acest meci”, a spus Contra la finalul întâlnirii.

Ambele goluri ale Petrolului au fost marcate în repriza a doua. Teixeira a deschis scorul în minutul 50, pentru ca Tamuz să stabilească rezultatul final în minutul 88.

Tehnicianul prahovenilor a lăudat şi evoluţia lui Adrian Mutu, care poate reprezenta încă o soluţie pentru echipa naţională.

„Cu aceeaşi atitudine şi dacă vor veni şi golurile, cred că Mutu poate atrage atenţia selecţionerului şi poate fi convocat din nou la naţională”, consideră Contra.

Într-o altă partidă disputată duminică, Pandurii Tg. Jiu a obţinut doar o remiză acasă cu Ceahlăul Piatra Neamţ, scor 1-1, şi, cu un singur punct câştigat în 2014, a pierdut contactul cu echipele de pe podium.

Rezultatele etapei a 21-a

Viitorul - CFR Cluj 1-1 (Larie 72 / Maftei 90+2)
U Cluj - Astra 1-0 (Lemnaru 9)
ACS Poli - Săgeata 1-1 (Şeroni 55 / Munteanu 45+1)
Steaua - Dinamo 1-1 (Keşeru 89 / D. Grigore 57 pen)
FC Botoşani - FC Braşov 2-1 (Andrei Cristea 17 autogol, Stojkov 90+1 / Andrei Cristea 40)
Pandurii - Ceahlăul 1-1 (Dos Santos 73 pen / Chitoşcă 9)
Petrolul - Oţelul 2-0 (Teixeira 50, Tamuz 88)

Clasament Liga I: 1.Steaua 49 puncte; 2.Astra 45 puncte; 3.Petrolul 44 puncte... 15.Oţelul 21 puncte; 16. U Cluj 20 puncte; 17.FC Braşov 17 puncte; 18.Corona 10 puncte