Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Poli Iaşi - Gaz Metan Mediaş 1-1. Moldovenii, tot mai aproape de Liga a II-a

Poli Iaşi - Gaz Metan Mediaş 1-1. Moldovenii, tot mai aproape de Liga a II-a

Sursa foto: eric
02 Mai 2010   •   19:46

Golul marcat de Gaz Metan în minutul 90 al partidei de la Iaşi atârnă ca o piatră de moară în clasament pentru formaţia moldoveană. Echipa lui Dumitru Dumitriu a ratat şansa de a se apropia la doar două puncte de primul loc neretrogradabil şi mai are patru etape pentru a recupera tot atâtea puncte.
Politehnica Iaşi se apropie cu paşi repezi de Liga a II-a şi nici chiar experimentatul Ţiţi Dumitriu nu pare capabil să oprească această cădere. Moldovenii au deschis scorul în minutul 66 al partide din Copou, după ce Ignatov a fost faultat în careu de Tetovac. Arbitrul a arătat punctul cu var, iar Cristian Munteanu l-a învins pe Buchta fără probleme pentru 1-0. Iaşiul părea capabil să obţină trei puncte mari, dar Eric a şutat excelent de la 10 metri în minutul 90 şi a asigurat un punct formaţiei lui Cristi Pustai.
Cu punctul obţinut în cele din urmă, Politehnica Iaşi a egalat în clasament Pandurii şi stă la patru puncte în spatele Internaţionalului, care a câştigat în această etapă în faţa Craiovei.
Formaţiile de joc
Politehnica Iaşi: 1. Brăneţ - 21. Mihajlov, 27. Nogo (24. Straton '70), 23. Ad. Ilie, 28. Cr. Munteanu - 18. R. Miclea, 5. Onicaş, 8. Ignatov, 10. Constantin (16. N. Viveiros '61) - 99. V. Badea, 14. G. Păun (11. Bujor '54). Antrenor: Dumitru Dumitriu.
Gaz Metan: 30. Buchta - 3. Trovaci, 19. Lazăr, 13. Akaki, 23. Marovici (22. Pârvulescu '84) - 21. Todea (6. Bozeşan '76), 7. Kubala (24. Cigan '68), 15. Hoban - 5. Al. Munteanu, 27. Eric - 29. Gallanis. Antrenor: Cristian Pustai.