Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Poli Iaşi ? ?U? Craiova 1-0. Victorie pentru Bergodi, la debutul în ?Copou? (VIDEO)

27 Feb 2009   •   21:14

Politehnica Iaşi şi Universitatea Craiova au deschis returul Ligii I cu un meci plăcut disputat pe stadionul din ?Copou?, unde formaţia gazdă s-a impus la limită cu scorul de 1-0.
Antrenorul Cristiano Bergodi, aflat la prima partidă oficială pe banca ieşenilor, după ce l-a înlocuit pe Ionuţ Popa, declara înaintea partidei din etapa a 18-a că are emoţii. Acestea au fost risipite abia după o oră de joc, când Cristi Bratu a reuşit să îl învingă pe Bornescu cu un şut din opt metri şi să fructifice avantajul numeric din teren.

Craiova a rămas în zece jucători după eliminarea lui Josh Mitchell din minutul 22, care a primit două cartonaşte galbene din partea arbitrului Sorin Corpodean. Oaspeţii au reuşit şi ei să îşi creeze două ocazii uriaşe de a înscrie, prima prin Florin Costea, care a trimis mingea în bară cu un lob peste Brăneţ în minutul 20, ca apoi cu 12 minute înainte de final Dorel Stoica să fie oprit de bară.
În urma acestui rezultat, care i-a pus faţă în faţă pentru prima oară pe tehnicienii italieni Cristiano Bergodi şi Nicolo Napoli în primul eşalon, Politehnica Iaşi a acumulat 19 puncte şi continuă să spere că va rămâne pe prima scenă şi anul viitor. De partea cealaltă, Craiova, care speră la cupele europene, rămâne fără victorie la Iaşi din anul 1985.