Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Rapid - Universitatea Craiova 0-1. Gângioveanu a dat lovitura în ultimul minut (VIDEO)

27 Mar 2010   •   23:41

Universitatea Craiova s-a distanţat la două puncte de zona retrogradării după ce a dat lovitura în Giuleşti. Oltenii au învins cu 1-0 Rapid Bucureşti, o echipă cu ambiţii la titlu, singurul gol al partidei fiind înscris în minutele de prelungire.

Rapid a dominat meciul de la un capăt la celălalt, şi-a creat numeroase ocazii, a avut goluri anulate pe motiv de ofsaid, însă s-a relaxat chiar pe final de partidă, când, la capătul unor trageri de timp, oltenii au degajat o minge din propriul careu. Balonul a ajuns până la Trică, iar acesta l-a lansat pe Gângioveanu, care a înscris cu un şut pe colţul lung, primul pe poartă al Craiovei.

În urma acestui rezultat, Rapid rămâne pe locul şapte în Liga I, la cinci puncte în urma liderului CFR Cluj şi în afara cupelor europene, în condiţiile în care, cu excepţia Stelei, toate echipele aflate în top au un meci mai puţin disputat.

Au evoluat echipele:
Rapid: 33. Bornescu - 2. Helder, 21. Săpunaru, 23. M. Constantin, 16. Ciz - 20. St. Grigorie (7. Cesinha '64), 15. C. Lazăr, 30. Spadacio, 10. Herea - 11. Al. Ioniţă (27. Gauracs '84), 9. Răduţă. Antrenor: Ciprian Panait.

Craiova: 21. Lung Jr. - 2. Bărboianu, 7. V. Găman, 4. Iliev, 17. Bălace - 13. Dilevski - 28. Gângioveanu, 30. Prepeliţă, 20. Dina (33. Trică '70), 16. Ologu (27. Al. Piţurcă '46) - 9. M. Costea (25. Firţulescu '81). Antrenor: Mark Wotte.