Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Remiză albă în derbyul etapei între Craiova şi Unirea Urziceni (VIDEO)

Remiză albă în derbyul etapei între Craiova şi Unirea Urziceni (VIDEO)

17 Apr 2009   •   22:48

Craiova şi Unirea Urziceni au încheiat la egalitate, scor 0-0, în derbyul etapei a 25-a din Liga I, la capătul unei partide plăcute, în special în prima parte. Ialomiţenii se pot considera însă puţin nedreptăţiţi, marile ocazii aparţinând formaţiei oaspete.

Ce putea ieşi dintr-un meci în care vivacitatea elevilor lui Napoli stătea faţă în faţă cu organizarea trupei lui Dan Petrescu? Evident, un ritm alert, ocazii la ambele porţi, dueluri tari, într-un cuvânt, spectacol. Ialomiţenii au dominat debutul partidei, dar prima ocazie a aparţinut oltenilor, Bărboianu şutând în bară după o fază lucrată de Florin Costea. Fraţii din atacul Craiovei au ratat alte două uriaşe oportunităţi, iar Bornescu s-a întins serios pentru a respinge torpila de la 25 de metri a lui Pădureţu. După o perioadă de acalmie, gazdele au ratat alte două şanse importante înainte de fază, Arlauskis intervenind sigur în faţa lui Dănănae şi a lui Mihai Costea.

Întâlnirea a rămas la fel de intensă şi în startul reprizei secunde. Bornescu a intervenit de două ori în aceeaşi fază, la şuturile lui Frunză şi Pădureţu, apoi, treptat, jocul s-a liniştit. Oaspeţii au dominat teritorial, dar fără a mai ameninţa poarta oltenilor. Trupa lui Napoli s-a trezit pe final, dar Florin Costea şi Prepeliţă nu au reuşit să-i facă fericiţi pe fanii din Bănie. În ultimele minute, ambele echipe au dat senzaţia că sunt mulţumite cu rezultatul, astfel că nimeni nu a mai forţat. Un meci plăcut încheiat fără gol.