Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Rezultatele etapei a 11-a şi clasamentul Ligii I

Rezultatele etapei a 11-a şi clasamentul Ligii I

de M.T.    |    09 Oct 2012   •   10:55

Odată cu meciurle FC Braşov - CSMS Iaşi şi Concordia Chiajna - Oţelul, disputate luni, s-a încheiat etapa a 11-a din Liga I, care va lua o pauză de două săptămâni din cauza meciurilor echipei naţionale din preliminariile Cupei Mondiale din 2014.

Datorită victoriei obţinute în faţa campioanei CFR Cluj, scor 1-0, Steaua rămâne în fruntea clasamentului şi îşi menţine avansul de trei puncte faţă de Pandurii Tg. Jiu, de asemenea învingătoarea în această rundă, 3-1 la Bistriţa, cu Gloria.

Podiumul campionatului este completat de Astra Giurgiu, care a remizat în duelul locurilor 3 şi 4 cu FC Vaslui (1-1), moldovenii egalând abia în prelungiri dintr-o lovitură de la 11 metri.

Ionel Dănciulescu a devenit jucătorul cu cele mai multe partide jucate în prima ligă din România (491), cu ocazia întâlnirii Gaz Metan Mediaş - Dinamo, însă colegii săi nu au putut să-i ofere un succes drept cadou, meciul terminându-se la egalitate, scor 2-2.

Rapid şi Petrolul au obţinut victorii importante în deplasare, la Turnu Severin, respectiv Constanţa, în timp ce campioana din 2011, Oţelul Galaţi, nu a putut învinge pe Concordia Chiajna, deşi a evoluat 35 de minute cu un om în plus, şi rămâne pe poziţie retrogradabilă, locul 15.

Etapa a 12-a se va disputa între 18 şi 22 octombrie, capul de afiş reprezentându-l meciul de la Tg. Jiu dintre Pandurii şi Steaua, primele două clasate.

Rezultate etapa a 11-a

U Cluj - Ceahlăul 1-0 (Dos Santos 24)
Astra Giurgiu - FC Vaslui 1-1 (Tembo 31 / Varga 90+4 pen)
Viitorul Constanţa - Petrolul Ploieşti 1-2 (Galamaz 12 autogl / Hamza 74, Morar 87)
CS Turnu Severin - Rapid 0-1 (Teixeira 23)
Gaz Metan Mediaş - Dinamo 2-2 (Astafei 26, Bawab 38 / Alexe 17, Trtovac 48 autogol)
Gloria Bistriţa - Pandurii Tg. Jiu 1-3 (Predescu 71 / Răduţ 40, Matulevicius 55, Nistor 83)
Steaua - CFR Cluj 1-0 (Rusescu 75)
FC Braşov - CSMS Iaşi 1-0 (Cr. Munteanu 83)
Concordia Chiajna - Oţelul Galaţi 0-0